- 590 ledergoed, in de wond worden meegevoerd. Door die omstandigheden wordt de wond zeer gecompliceerd en verontreinigd, zoodat zij ook moeielijker te genezen zal zijn. Ook komt bij dergelijke verwondin gen meer klem voor. Uit de proeven van dr. Bruns bleek ook, dat de mantelprojectielen veel minder aan vervorming onderhevig zijn dan de looden projectielen. De uitkomsten der proeven leerden nl. dat op 12 en 100 M. afstand de mfc&eZmantelprojectielen bij vleeschwonden en wonden in de massieve beenderen en de gewrichten in 't geheel Diet vervormden. Bij het treffen van de laDge mergbeenderen en andere dikke beenderen had vervorming plaats, bestaande in het plat slaan van de punt of ombuigen van het projectiel of het scheuren van den mantel, waarbij dan de kern uitpuilt of geheel den mantel verlaat. Op 400 M. kwamen voor de helft lichte vervormingen voor, terwijl voor een klein deel gescheurde mantels voorkwamen. Een enkele maal, bij het treffen van een schedel van buitengewone wanddikte en van het bovenbeensgewricht werd de mantel in stukken gescheurd en de kern zelfs gesplinterd. Op 800 M. kwam, op een enkele uitzondering na, geen vervorming meer voor. De projectielen met stalen mantel bleken veel grooter weerstands vermogen te bezitten; de vervorming was veel geringer, terwijl een scheiding van mantel en kern niet plaats had. Het gunstigst voor de verwondingen zouden massieve koperen of stalen projectielen zijn, doch deze zijn om ballistische en technische redenen niet voor het gebruik geschikt. Men zal dus het best doen een projectiel te vervaardigen van hard lood met een stalen mantel, die zeer innig aan de kern verbonden is, daar dergelijke projectielen het grootste weerstandsvermogen bleken te bezitten. Het indringingsvermogen der moderne projectielen, bleek zoowel door de grootere snelheid als door minder vervorming en kleiner kaliber, veel grooter te zijn dan bij de looden projectielen. Bij zijne proeven bevond dr. Bruns, dat het indringingsvermogen der mantelprojectielen in hout 5 tot 6 maal zoo groot was als bij het 11 mM. looden projectiel. Bij het schieten op ijzeren platen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 41