971 Het theoretisch onderricht duurt dagelijks drie kwartier; 's Za terdags wordt geen theorie gehouden. Practiscli Onderricht. Hierbij valt op te merken, dat een stelselmatige beoefening van de bij de R. S. voorgeschreven gymnastische bewegingen, met en zonder geweer, een allergunstigsten invloed uitoefent op de hou ding van den recruut bij het vuren. Wtnschelijk ware't, het sedert lang vervallen bijvoegsel op 't oude schietvoorschrift (bijlagen A en B) wederom van kracht te verklaren, althans voor recruten. Bij meergemelde compagnie werden al de hierbedoelde bewegingen met 't geweer, van af de 1 le week, stelselmatig beoefend; zonder uit zondering was ieder recruut daarna in de hoogste klasse in staat ze alle met gemak uit te voeren. Bij de beoefeningen van het 2e art. 3e afd. R. S. verdient het aanbeveling de klasse op verschillende afstanden met verschillende vizieren op eenzelfde bepaald doel te laten richten, bij voorkeur op een andere stilstaande klasse. De recruten leeren daardoor hunne vizieren overeenkomstig de afstanden stellen, en tevens de bezwaren kennen van 't richten op groote afstanden. Wenschelijk ware het, indien elk der recruten daarbjj beschikken kon over een 20-tal exercitiepatronen, die hij in den patroonzak draagt. Alvorens tot het eigenlijke bajonetschermen over te gaan, is 't raadzaam de recruten in de 17e en 18c week, aanvankelijk in de houding, de passen, den heelen en halven uitval en de wendingen, zonder gebruikmaking van het geweer, te onderrichten. Bij deze verschillende oefeningen worden dan de handen op de heupen ge plaatst; bij de uitvallen worden de beide armen zoover mogelijk gestrekt vooruitgebrachtde handen, tot een vuist gesloten, op gelijke hoogte als de schouders. Onder 't terugbrengen van de handen in de oorspronkelijke positie, worden beide naar links gedraaid. Men leert hierdoor den recruut het bovenlijf vooruit brengen, en toont hem tevens aan, hoe de stooten moeten worden toegebracht. Bij alle recruten bestaat de neiging, om bij 't doen van stooten,

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 422