het bovenlijf achteruit te brengen; het nadeel hiervan Springt on middellijk in 't oog. Oefeningen op de hindernisbaan verdienen alle aanbeveling, en in 't algemeen alles wat de physieke ontwikkeling van den recruut kan bevorderen. Enkele eenvoudige gymnastische toestellen, b. v. een rekstok, een paar ringen en een ladder per compagnie, in de open lucht, in de onmiddellijke nabijheid der chambrees geplaatst, beantwoorden aan dit doel. Inlandsche recruten toonen over 't algemeen veel lust en ijver in practische oefeningen; onder elkaar oefenen zij zich zeer gaarne, voornamelijk in het bajonetschermen. Meermalen ben ik in de gelegenheid geweest, een troepje recruten gade te slaan, die in hun vrijen tijd, liefst en profond négligé, aan 't exerceeren waren onder hun eigen instructeurs. De hierbedoelde gymnastische toestellen kunnen zeer gemakkelijk door de plaatselijke genie worden aangeschaft, ten laste van 't ge woon onderhoud. Theoretisch onderricht. Het theoretisch onderricht omvat alles wat voorgeschreven is bij missive van 't D. v. O. dd. 10 Januari 1890, en houdt gelijken tred met de practische oefeningen. Het intellectueel gehalte van den Inl. recruut is over 't algemeen zeer gering te noemen, daarom mag men ook in den beginne niet te veel geestesinspanning van hem vorderen. Eenige hoofdstukken van den I. D. maken aanvankelijk het on derwerp der theorieën in de eerste 6 weken uit; dit is bovendien het beste middel om den Javaanschen recruut de Maleische taal te laten aanleeren. Gaandeweg wordt het onderricht uitgebreid. Theorie over den G. D. wordt eerst dan gehouden, wanneer de recruut eeuige bedrevenheid in de handgrepen heeit verkregen. Voorbereidende schietoefeningen worden beoefend, zoodra het on derricht in de lading begint. Aan deze laatste oefeningen moet veel zorg worden besteed.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 423