Om 't gebruik van de ricktmiddelen den man practisch te leerert, verdient hot aanbeveling gebruik te maken van een stuk karton, waarin men in het midden van de recht afgesneden bovenzijde een inkeping maakt, en daaronder 2 parallelle insnijdingen, waartusschen een ander spits toeloopend stukje karton kan worden bewogen. Het laatste stukje karton stelt de vizierkorrel voor en kan in verschil lende standen worden vastgezet. Men toont den recruut met dit instrumentje den voorgeschreven stand van de korrel ten opzichte van inkeping en doel; alle andere standen van de korrel zijn niet goed. Men behoeft daarbij geen gewag te maken van fijn of grof korrel, van klimmen enz. Het aantal richtbokken is gebleken onvoldoende te zijn; elke com pagnie moet minstens over 2 a 3 stuks kunnen beschikken. Om te kunnen oordeelen over de gemaakte vorderingen in het richten, late men elk man bij tusschenpoozen 3 schijf beeldjes maken, zooals de Badensche richtmethode aangeeft. De gebreken, die het thans gevolgde systeem van kamerschiet oefeningen aankleven, zijn te bekend, om daarover nog uit te weiden. Deze oefeningen werden echter in 't programma opgenomen, omdat ze voorgeschreven zijn. Het aantal losse patronen, dat voor eiken recruut is uitgetrokken is te gering, en verdient vermeerderd te worden, om daarvan bij velddienstoefeningen in de laatste 2 weken gebruik te kunnen maken. Van mijn oorspronkelijk voornemen, om eerst dan een artikel over dit onderwerp te schrijven, nadat het bovenstaand programma in zijn geheel op één of meer klassen zou zijn toegepast, moest ik, wegens overplaatsing naar elders, afzien. Ik acht het evenwel onder het tegenwoordig gevolgde systeem van africhten, waarbij slechts over 1 a 2 vaste instructeurs per compagnie kan worden beschikt, van belang om te wijzen op de noodzakelijkheid van 't bezit van een bepaald richtsnoer bij deze detail- oefeningen. Wèl is tot nog toe aan dit gebrek aan vaste instructeurs tegenmoet gekomen door het vermeerderd toezicht van den kant der officieren, doch deze laatsten worden te dikwijls door andere Dl. II, 1892. 63

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 424