976 nadeelen. De laatste vorm is uir een tactisch oogpunt de nadeeligste, want hij leidt tot versnippering der krachten en belemmert een behoor lijk gebruik der wapenen. Toch moet deze vorm worden aangenomen, wanneer het terrein op de oevers den marsch der troepen te zeer vertragen zoude. In het hier te behandelen geval begint niet ver buiten het bivouak een bosch, zich uitstrekkende langs de beide oevers tot aan de rivier. Daar geen voetpaden aanwezig zijn, is aangenomen, dat dit terrein aan den marsch van het geleide te veel vertraging oplevert. Yerder stroom-afwaarts (D. 2) worden de oevers meer open, zoodat van uit de prauwen het terrein beter kan worden overzien. De transportcomman dant besluit derhalve het geleide te doen plaats nemen in de vaartuigen. De gewonden moeten tijdig door de zorg van hospitaalpersoneel in de prauwen gebracht worden, voorzien van het noodige voor den overtocht. De hospitaalbediende en de beide handlangers nemen plaats bij de zwaarst gewonden. De transportcommandant neemt nu de volgende maatregelen: Den Eur. korporaal wordt bevolen de prauwen op eene in het oog vallende plaats met krijt of iets anders van een nommer te voorzien. Hierdoor wordt het gemakkelijker te waken, dat elke prauw op hare plaats in de rij blijft. Yoor elk vaartuig wordt een lol. fuselier aangewezen, dien wij kortheidshalve geleider willen noemen. Deze geleider heeft de vol gende verplichtingen na te komen: Hij houdt voortdurend den prauw voerder in het oog, wien wordt medegedeeld, dat hij bij vijandelijken aanval zijne prauw midden in de rivier heeft te houden en niet overboord mag springen. Ongehoorzaamheid te dezen opzichte wordt zonder ver dere waarschuwing met den kogel gestraft, terwijl de geleider terstond de 'aak van prauwvoerder op zich neemt. Yerder waakt de geleider voor den tusschen de prauwen te onderhouden afstand, die gesteld wordt op minstens 5 en hoogstens 10 M. De geleider zorgt dat de hem volgende prauw steeds in het gezicht blijft en laat in verband hiermede de snelheid der beweging zijner prauw regelen. In de prauwen met gewonden zorgt de geleider, in de andere de hoogst in graad zijnde voor de uitvoering der c. q. gegeven hoornsignalen. Het geleide van het konvooi wordt aanbevolen, bij vijandelijken aanval bedaard te blijven. Het beste weermiddel is de vaartuigen

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 427