995 lc dat de richting op den voet van het doel voor den strijd met Inlandsche volken van geen overwegend nut is, omdat het eenige voordeel, dat zij op de richting op het midden voor heeft, namelijk meerdere uitbreiding van de bestreken ruimte, slechts ten goede kan komen aan de Infanterie, die hoofdzakelijk aan den geregelden aanval het hoofd moet bieden. De Indische Infanterie bevindt zich (betoogde ik in dat opstel), uitzonderingen daargelaten (noot op blz. 518 en ook op 523) steeds tegenover een vijand, die zich gedurende het gevecht niet verplaatst en in eene enkele linie strijdt, waardoor voor haar alleen trefzekerheid op bepaalde afstanden, den afstand, waarop de vijandelijke verdedigingslinie zich bevindt, waarde heeft en de bestreken ruimte van de kogelbaan in den Europeeschen oorlog, en wel het meest voor den verdediger, van gewicht voor haar niets is 2e dat als een gevolg daarvan, de beoefening van het individueel schieten, van het juistheidsschot in ons leger als van veel grooter beteekenis dan het bundelvuur op den voorgrond moet treden en dat voor dat doel de richting op het midden ver de voorkeur verdient boven die op den voet, terwijl de eerstbedoelde richting bovendien aanmerkelijk meer kans van treffen oplevert. En waarmede worden thans mijne conclusiën bestreden De Majoor Rink ontkent de juistheid mijner stelling, dat, „uitzonderingen daar- gelatende Inlander ons met behulp van de passieve verdediging „bestrijdt, ons leger steeds aanvallend optreedt, de vijand zich niet „verplaatst, dan om aan het einde van het gevecht de vlucht te „nemen, hij in eene enkele linie strijdt en achter zijne dekkingen „slechts kleine doelen vertoont, zijne vuurbewapening slecht is, hij „daardoor geen neiging voelt, zich spoedig aan ons vuur bloot te „stellen en eenmaal zich vertoonende om zelf te kunnen vuren ons „slechts weinig nadeel berokkent" en hij (de Schrijver) stelt daar tegenover, dat de Iulandsche vijand toch dikwerf in het open veld in gesloten benden aanvallend tegen onze troepen optreedt, daarmede alzoo willende zeggen, dat het bundelvuur voor ons meer waarde heeft dan liet individueele j uistheids.schotde bestreken ruimte meer dan trefzekerheid op bepaalde afstanden en alzoo de richting op den voet meer dan die op hel midden van het doel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 446