1002 - Afstand niet opgegeven doch waarschijnlijk niet onbelangrijk. Evenwel is de beschrijving niet duidelijk, daar noch van infanterie- baan van het tegenwoordige geweer geheel bestrijkend is) „tot staan „gebragt en vervolgens door twee kompagniën Afrikanen met de bajonet aangegrepen wordende, stoven zij weldra terug Afstand niet opgegeven, blz. 157 en 158; „Zien wij thans wat er intusschen bij den linkervleugel was voorgevallen. „De kompagnie die aan het hoofd marcheerde van het halve 5e bataillon, „was al spoedig door eene groote overmagt van vijanden teruggedrongen. „Door het toesnellen der beide overige kompagniën, die in het moeielijke terrein een weinig achter waren gebleven, waren de Baliërs echter spoedig „tot staan gebragt. Het halve bataillon ontwikkelde zieh nu in bataille „op een terrein, dat met kokosboomen was beplant, met den linkervleugel „op eenigen afstand van Kasoemba. Toen de vijand zich herzameld had, „drong hij, voorafgegaan door eenige tirailleurs, met gevelde lans, voorover gebogen hoofd en onder woest geschreeuw op de onzen in. Deze lieten „hem bedaard naderen en toen hij goed onder hun schot was, ontvingen „zij hem met een duchtig tweegelederenvuur, dat hem eerlang aan het „wankelen bragt. Het was in dezen oogenblik, dat de bergbatterij, die „door den generaal was afgezonden, zich links van het halve 5e bataillon „had opgesteld. Eenige kogelschoten, die de opeengepakte drommen der „Baliërs doorkliefden, deden hen nu spoedig den aftogt kiezen, door de „opene vlakte, die zich tusschen Kasoemba en het gebergte bevond." Afstand niet opgegeven, doch waarschijnlijk klein zooals uit de beschrijving van het gevecht is na te gaan. Het terrein van het gevecht was bovendien blijkbaar vrij bedekt en het opene gedeelte slechts ondiep. Ha de beschrijving van het gevecht namelijk lezen we op blz. 158 „De geheele linkervleugel had nu het bedekte terrein verlaten blz. 159: „De Baliërs hielden niet alleen stand, maar beproefden zelfs een „regtstreekschen aanval, aan eene omtrekkende beweging te paren. „De 7e en 13e bataillons, waarop die regtstreeksche aanval vooral gemunt „was, vormden carré'sde bergbatterij deed weder wel aangebragte kogel- „schoten in de digte vijandelijke massa's; en het halve 5e bataillon zond „eene kompagnie en tirailleur. De omtrekkende beweging der Baliërs „werd door twee kompagniën van het 13e bataillon verhinderd".

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 453