1008 land maakt over het algemeen slechts een klein deel van onze oorlog voering uit. De vorengenoemde diensten geschieden steeds onder het vuur van een waakzamen vijand, die ieder oogenblik gereed staat om als hij de kans schoon zier, een verrassenden aanval met het blanke wapen te doen. Geen dag, om zoo te zeggen, is in den Atjeh-oorlog voorbijgegaan, zonder dat onze troepen op de een of andere wijze tegenover een in enkele linie gewoonlijk op korten afstand opgestelden, goed gedekten, slechts kleine doelen biedenden vijand stonden. Die toestand is regel's vijands aanvallend optreden, alle vormen bijeengenomen, uitzondering en mijne, de op blz. 40 van „Het bun- delvuur" gewraakte stelling aangaande de Inlandsche vechtwijze, alzoo juist; dit zal ieder man van ondervinding toegeven. Meer dan ooit ben ik er van overtuigd, dat de beoefening van het individueele juistheidsschot 'voor onze infanterie oneindig meer waarde heeft dan die van het bundelvuur, en in verband daarmede, de richting op het midden, boven die op den voet van het doel moet worden verkozen. Bij de aanneming van een geweer van kleiner kaliber met meer gestrekte kogelbaan zal de noodzakelijkheid eener invoering van de eerstgenoemde richting nog veel meer op den voorgrond dringen, want hoe gestrekter de baan is, zoo meer zal de trefkans bij de richting op het midden, die, welke bij de richting op den voet wordt verkregen, overtreffen. De voordeelen van de richting op het midden zijn voor ons leger in waarheid groot. Biedt de richting op den voet, zooals gezegd is, slechts het in den oorlog met den Inlandschen vijand nuttelooze voordeel der uit breiding van de bestreken ruimte, die op het midden in verband met de toepassing van het juistheidsschot schenkt ons de volgende directe en indirecte voordeelen: meerdere geschiktheid voor de beoefening van het juistheidsschot, waardoor de kunst van juist-schieten meer wordt aangekweekt; de schutter zal langs den weg der practijk beter bekend worden met het vermogen van zijn vuurwapen en dus zelf goed leeren inzien, wanneer hij nog kans van treffen heeft en wanneer niet meer; hij zal de deugdelijkheid van zijn wapen meer gaan apprecieeren, waardoor zijn vertrouwen daarop toeneemt;

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 459