594 geval zullen verliezen geleden worden, en die verliezen zullen toe nemen bij het kleiner worden van den afstand, zóó zelfs dat op de middelbare afstanden die verliezen reeds een enormen omvang zullen verkrijgen. Nemen wij daarbij in aanmerking, dat ook het artillerie vuur in de laatste jaren zeer in uitwerking is vooruitgegaan, dan is het zeer goed aan te nemen dat de Infanterie van een der beide partijen zal terugtrekken zonder den bajonetaanval af te wachten. Yan den burgeroorlog in Chili, waar slechts één brigade van de Congrestroepen met 8 mM. Mannlicher-geweren bewapend was, wordt dienaangaande het volgende gemeld: „De meerdere juistheid van treffen bleek uit de uitwerking op den vijand, want uit de officieele rapporten blijkt, dat 56 °/0 der dooden en gewonden getroffen waren door Mannlicher-projectielen, waarvan de verwondingen gemakkelijk te herkennen waren Salvovuur op 1000 en 600 M. was voldoende om de aanvallende beweging van den vijand te stuiten; de salvo's op een tirailleurlinie op 600 M. stichtten nog verwarring in de reserven op 1000 en 1600 M." „De verschrikkelijke uitwerking door snelheid en trefkans was zoodanig, dat de soldaten van Balmaceda, na den eersten veldslag verklaarden, dat ze liever dadelijk gefusilleerd wilden worden, dan in gevecht te geraken met troepen die hen neerschoten als hazen". „Yan de 10000 man die Balmaceda den 21ea Augustus bij Concon in gevecht bracht namen slechts 2600 a 3000 deel aan het gevecht bij La Placida den 28en d.a.v., en daar namen dezen het eerst de vlucht, toen ze op 1000 en 1200 M. werden beschoten". Het is dus niet zonder reden, dat door velen beweerd wordt, dat de bajonetaanval tot de geschiedenis zal behooren. De verliezen zullen dus toekomstig in den regel alleen worden toegebracht op de middelbare en groote afstanden, maar op die af standen, door de Verbetering der vuurwapens, bij vergelijking met vroeger, enorm zijn toegenomen. Op de korte afstanden echter zullen geen verliezen geleden worden, tenzij bij plotselinge overvallingen, terwijl daar vroeger juist zeer groote verliezen geleden werden. Het is dus al twijfelachtig of in de toekomst het aantal dooden

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 45