1009 het vuren in het wilde wordt beteugeld, derhalve munitiebespariug en meerdere kalmte in het gevecht, waardoor verhooging van het moreel de zelfstandigheid en oplettendheid zullen bij onze schutters grooter worden meerdere erkenning van het nut van groote individueele bekwaamheid in alle opzichten; met korter woorden: de individualiteit treedt, meer op den voorgrond, hetgeen voor den oorlog met Inlandsche volken een belangrijke factor is verlaging van het moreel des vijauds, die meer vrees betoonen zal en minder geneigd zal zijn tot den aanval met het blanke wapen; de trefkans is grooter (zie de opgaven in mijn vorig opstel) groote vereenvoudiging in de schietregels de schutter kan feitelijk alle schietregels missen, want de enkelerich ten op het midclenaltijd, met het vizier van den naastbijzijnden vizier- schotsafstand is een natuurlijke, die geen hoofdbreken hoegenaamd kost. De Indische infanterie kan volstaan met een zeer eenvoudig schiet- reglement. De beoefening van het juistheidsschot, oorspronkelijk op bekende vizierschotsafstanden en vervolgens (voor de meer gevor derden) op de in de practijk bijna altijd voorkomende onbekende, door henzelve te schatten afstanden, zoowel op de plaats blijvende als in beweging, (1) moet de hoofdschotel zijn. Ook in de tirailleur linie vinde de laatst bedoelde oefening veelvuldige toepassing. Het salvovuur met scherp vereischt veel minder tijd en patronen. De eerste eisch van het salvovuur is eene goede vuurdiscipline, die bij de exercitiën voorbereid en met het gebruik van exercitie- en losse patronen verhoogd wordt; een gering gebruik van scherpe patronen is verder goed om de manschappen in den gesloten troep aan de onaangename werking daarvan te leeren gewennen. Is aan den genoemden eisch, (2) waaraan reeds in den recrutentijd alle (1) Bij de beoelening van het juistheidsschot op bekende vizierschotsafstanden worden cirkel schijven gebruikt; op onbekeade afstanden en dus ook in beweging doe men do oefeningen houden op schijven met vertikale in plaats van cirkelvormige waardestrooken. Later passo men ook andere schijven toe, als beweegbare enz. (2) Bij ondervinding weet ik, dat pas afgeëxerceerde manschappen, al dadelijk uit muntende salvo's kunnen geven ik bedoel natuurlijk uit een oogpunt van vuurdiscipline.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 460