1010 aandacht wordt gewijd, voldaan, dan zullen goede individueel-schutters van zelf goede salvo's leveren. In de vijfde alinea van 51 van het „Aanhangsel tot het voor schrift voor de schietoefeningen 1892'' vindt men vermeld: „De „opleiding tot scherpschutters mag nimmer leiden tot het kweeken „van concoursschutters, wier grootste verdienste bestaat in het con- centreeren der schoten op eene kleine ruimte van de schijf op een „bepaalden afstand, met een voor dien afstand geregeld vizier en „meestal met afwijking van de reglementaire houding". Ik acht de opneming in het reglement van deze stelling door de toevoeging van de gecursiveerde zinsnede bepaald te betreuren. (De daarop volgende voorwaarde „op een bepaalden afstandmet een voor dien afstand geregeld vizierhad kunnen wegblijven, want hij, die zijne schoten kan concentreeren op eene kleine ruimte, kan dat evengoed zonderals onder die voorwaardeis die voorwaarde niet vervuld, dan zal de bedoelde verzameling schoten alleen maar boven of beneden het richtpunt vallen). Ziedaar dan het juistheidsschot voor ons leger reglementair veroordeeld. Ieder, die weet, hoe dikwijls het in onze Indische oorlogen, ook voor den enkelen schutter, noodig is om op korten afstand en zeer kleine doelen te vuren, zal de groote waarde kunnen beseffen van het bezit van schutters, die hunne schoten op eene kleine ruimte weten te concentreeren; daarom zal hem de lezing van de gewraakte stelling treffen evenals mij. En in de volgende alinea wordt de kroon op het werk gezet„Een militair schutter moet zijne bedre venheid in het schieten toonen door zijne kennis van de schietregels, be- „treffende het individueele schot"; N. B. door zijne kennis van de schietregels Juist is de geringe spreiding van de tegenwoordige klein-kaliber- stelsels eene der hoofdredenen, waarom de invoering van een dergelijk systeem in ons leger zoo wenschelijk ismet groote juistheid kan de schutter daarmede treffen. De oefening in het schatten van kleine afstanden trede ook weder meer op den voorgrond; men drijve haar echter niet tot in het dwaze; er is geene grootere nauwkeurigheid noodig dan tot in de getallen, die op het vizier zijn aangegeven. Men eische dus nietzooals vroeger plaats vond eene opgave

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 461