1011 tot in eenheden nauwkeurig. Het juist opgeven van den naastbijzijnden vizierschotsafstand is bij veelvuldige zorgvolle beoefening voor de kleine afstanden onzer oorlogen met den Inlander niet te moeielijk en zal dit zeker niet zijn, als onze infanterie bewapend is met een van de nieuwere geweerstelsels, welker vizieren voor de toepassing van het juistheidsschot kunnen ingericht zijn voor afstanden, die met 100 M. verschil opklimmen. Onze schietvoorschriften en handleidingen moeten vrij zijn van alle geleerdheid. Men houde deze laatste binnen de muren der schietschool. Te ruime verspreiding doet het gevaar ontstaan, dat de eenvoudige practijk voor de theorie te veel uit het oog wordt verloren. Ik zal over deze zaak niet verder uitweidenzij zou mij verder voeren dan voor het in dit opstel behandelde onderwerp bepaald noodig is. Alleen kan ik niet nalaten eens even de aandacht te vestigen op de tegenwoordig op ballistisch gebied heerschende zucht naar wetenschappelijken schijn. Niet zoo pas heeft men een eenigszins standvastig verschijnsel opgemerkt, of men heeft er een wetenschappelijk kleed voor klaar. Niet altijd echter is dit even deugdzaam. Zoo valt bijv. op dat, waarin de Fransche schrijver Brogniart het verschijnsel gehuld heeft, dat de hoek van uitval van een projectiel grooter is dan dien van inval, niet weinig af te dingen. (1) In de blz. 70 en 71 van „Het bundelvuur" is de meening van dien schrijver omtrent het ontstaan van dat verschijnsel overgenomen. Men leest daar, dat de lengtedoorsnede der aanslagsgroef eeD soort van parabool is. Dat deze stelling ten eenenmale onjuist is kan blijken uit het volgende: Een voorwerp, dat onder den invloed verkeert van twee krachten, waarvan de een alleen eene eenparige beweging voortbrengt (de be weging, welke intreedt, zoodra die kracht heeft opgehouden zich te doen gevoelen) en de andere alleen eene eenparig veranderlijke (eene beweging, die blijft voortduren, zoolang de oorzaak hare werking onver anderd voortzet) beschrijft een parabolische baan: het projectiel in het luchtledige alzoo (voortdrijvende kracht en zwaartekracht).... Heeft de Pransche schrijver deze eenvoudige wet niet gekend? Men zou het (1) Journal des sciences militaires, Juni 1888.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 462