1012 moeten onderstellen.. Verschillende tegenwerkende krachten en daar onder in de eerste plaats de luchttegenstand vervormen die parabool tot eene onregelmatige gebogen lijn van grootere en dubbele kromming. Wij lezen nu op de blz. 70 en 71 van „Het bundelvuur": „Onder de werking van deze drie krachten" (voortdrijvende kracht, weerstand van de middenstofde voor de lucht in de plaats tredende grondsoort en opstuitingskracht) „bevindt zich „het projectiel in soortgelijke omstandigheden als die van zijne „baan door de lucht, waar de voortdrijvende kracht, de weêr- stand van de lucht en de zwaartekracht veroorzaken, dat het een soort „van parabool met hellende as beschrijft en ivaaruit besloten kan wordendat het projectiel in den grond in plaats van recht voor „zich uit in den grond te dritigeneen groef {vore) zal beschrijven ivaarvan de lengtedoorsnede eveneens een soort van parabool met hellende as zal zijn1'. De schrijver stelt dus den invloed der opstuitingskracht gelijk aan dien der zwaartekracht en neemt aan, dat de laatstgenoemde kracht, zoodra hare beweging-voortbrengende werking, tijdens het projectiel door den grond gedragen wordt, voor een oogenblik heeft opgehouden, vervangen wordt door de eerstgenoemde; fraai voorwaar de zwaartekracht, wier werking voortdurend is en over betrekkelijk korten afstand ook standvastig, ten gevolge waarvan de door haar veroorzaakte beweging over dien afstand eenparig versneld is, den luchttegen stand buiten rekening gelaten de opstuitingskracht, die slechts bij machte is aan de beweging eene andere richting te geven. En waartoe deze schoone theorie? Zooals gezegd is, om een oorzaak te verkrijgen (zie de volgende alinea van blz. 71) waarom de hoek van uitval grooter is dan die van inval, een feit, dat samenhangt met den vorm van het projectiel, doch hoofdzakelijk te wijten is aan de afplatting ten gevolge van de botsing. Men ziet het meer, wat voor de hand ligt, wordt vaak diep gezocht dat staat deftig. Nu, de hoogst eenvoudige leer van de beweging van het geweerprojectiel heeft wel een anstrich van geleerdheid noodig om niet al te eenvoudig te schijnen; evenwel!men ga hiermede niet te vermen bedenke, er is verband tusschen de vlucht, die de theorie van het schieten neemt en de practische ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 463