1013 oefendheid der schutters; de sobere eenvoud zal ongetwijfeld de kroon spannen. Het was om hierop met meer recht te kunnen wijzen alleeu, dat ik die onbeduidende zaak der opstuitingstheorie op het tapijt bracht. Thans uog een enkel woord naar aanleiding vau hetgeen voor komt op blz. 52 van „Het bundelvuur" sub. 2®. Over het feit dat de schrijver mij daar onder de voorstanders van eene opleiding onzer infanterie tot individueel guerilla-strijder rekent zal ik niet uitweiden. In het begin van dit opstel heb ik de onjuist heid daarvan reeds geconstateerd. Ook is in mijn opstel in de December-aflevering duidelijk aange toond, dat ik volstrekt niet verlegen zit met de kromming der baan. Het is niet de eisch van de voorstanders eener richting op het mid den, dat het aantal vizierverdeelingen zóó groot zij, dat mik- en trefpunt zooveel mogelijk samen kunnen vallen. Zij wenschen slechts eene vizierindeeling, waarmede voldoende trefkans op alle afstanden wordt verkregen en verlangen vooral geen grooter aantal vizierver deelingen dan de oorlogstoestand veroorlooft aan te wenden. Met den graad van nauwkeurigheid, die bij het schatten van kieine af standen bereikt kan worden, moet bij de vaststelling eener vizierin deeling in de eerste plaats rekening worden gehoudeneene opklim ming met een verschil van 50 M. moet wel als eene uiterste grens worden besehouwd; de oorlogsomstandigheden in Indië laten echter ongetwijfeld het gebruik van een vizier met zoodanige opklimming toe. Niettemin zal het van ons aanstaand kleinst-kaliber-geweer natuurlijk een niet te versmaden voordeel zijn dat het vizier daarvan voor de toepassing van het juistheidsschot kan ingedeeld zijn voor afstanden, die met een verschil van 100 M. opklimmen en wel vooral omdat daarmede de kans op misschatten van den afstand veel ge ringer wordt. Aangezien ons toekomstig geweer ballistisch waarschijnlijk niet veel van het in Italië ingevoerd 6.5 mM. kaliber verschillen zal, heb ik van dit laatste met behulp van de gegevens, vermeld in de 4e aflevering van de Militaire Gids vau 1892, in figuur 2 de kogelbaan voorge steld. Uit die voorstelling blijkt duidelijk, dat de vizierverdeeling

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 464