595 en gewonden grooter zal zijn dan vroeger; maar al is het aantal gevallenen ook grooter, dan blijft het nog de vraag of de verliezen aan menschenlevens, dus het aantal dooden, ook in dezelfde verhouding zal toegenomen zijn. En dit valt, blijkens de boven aangehaalde proeven, zeer te betwijfelen. De verwondingen toch zullen worden toegebracht op afstanden waar in den regel geen hydraulische werking van het projectiel meer zal plaats hebben, en heeft die plaats, dan is dit nog in mindere mate het geval dan vroeger, want de proeven leerden ons, dat de zöue der hydraulische werking door verkleining van het kaliber voor alle lichaamsdeelen is verminderd. Door de geringere hydraulische werking, het kleine kaliber en minder vervorming van het projectiel zullen de wouden nauwer zijn en minder uitgescheurd, zoodat ze spoediger genezen. Het naar binnen voeren van stukken der bekleeding door het projectiel zal, blijkens gemelde proeven, tot de uitzonderingen behooren. Ook zal door de klein kaliber mantelprojectielen de geneeskundige behandeling veranderen. Het zoeken naar de kogels en hunne frag menten zal zelden noodig zijn, en daarmee veel tijd voor andere operaties gewonnen worden. Kogelsonden en kogeltangen zullen voor geweerschoten tamelijk overbodig worden, en bewaard blijven voor verwondingen door scher ven van anilierieprojectielen. Het jarenlang verblijven van kogels in het lichaam zal Da toekom stige oorlogen ook een zeldzaamheid zijn. Mocht het bovendien gelukken door verbetering in de constructie der mantelprojectielen het tot nu toe nog voorkomen van scheuren en gedeeltelijk of geheel losraken van den mantel te verhoeden, dan zal ook daardoor de vermeerdering van het aantal verwondingen geneutraliseerd worden door hunne meerdere goedaardigheid. Verminkingen en misvormingen zullen zeldzamer voorkomen, waar door de verschrikkingen van den oorlog veel worden verzacht. Geheel in overeenstemming met deze beschouwingen zijn de be richten over de verwondingen door het Mannlicher-projectiel in den Chileenschen burgeroorlog. Van daar toch wordt gemeld: „Alle artsen staan verbaasd over de zuiverheid der wonden, gemaakt door

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 46