1022 patrouillecommandanten, enz", en zoodoende een korten inhoud bevat van het reglement op den velddienst. Ontegenzeggelijk biedt eene portefeuille, waarin men te velde rapport- kaarten en teekenbehoeften kan opbergen en die tevens als legger dienen kan bij het schrijven van rapporten en het vervaardigen van terrein schetsen, vele voordeelen aan. De inrichting dient daarbij echter zoodanig te zijn, dat zij bij het marcheeren niet hindert, de inhoud bij regen niet beschadigd wordt, het teekenen en schrijven daarop werkelijk gemak oplevert en de prijs zoo gering is, dat zij binnen ieders bereik valt. De ondervinding zal moeten leeren of de veldportefeuille van den Lui tenant Krafft aan al de bovengenoemde eischen voldoet. Thans kan er reeds van gezegd worden, dat rapportkaarten en teekenbehoeften er eene goede bergplaats in vinden, het formaat voor een gemakkelijk teekenen en schrijven goed gekozen is en de prijs er van 1.75.—geen hinderpaal is voor een algemeen gebruik. De verschillende opgaven, die men er in aantreft en die eene zoogenoemde aide-mémoire vormen, zullen eveneens den gebruiker veel gemak opleveren. Alleen is het jammer, dat de samensteller, waar hij de zinnen heeft trachten te verkorten om meer ruimte te winnen, dikwijls onvolledig en somtijds zelfs onjuist is geworden. Om dit in te zien behoeft men b. v. 9 Gedrag voorposten bij vijandelijken aanvalslechts te vergelijken met de overeenkomstige 186 van het Voorschrift op den velddienst. Ook laat de correctie hier en daar nog al te wenschen over en ontbreekt het niet aan zinstorende fouten. Zoo vindt men b. v. om ons slechts tot de voornaamste te bepalen achter de schaal 1:20000 lusschen haakjes vermeld: „Residentiekaarten van Java" en achter de schaal 1:100000 „detailkaarten van enkele Residentiën" wat natuurlijk juist het tegenover gestelde moet zijn. Onder het hoofd: „Plaats der wacht" onder 5 wordt van defensief gesproken terwijl het o/Tensief moet zijn. Bij do inrichting van bivouaks vindt men vermeld cavalerie en artillerie aan meest in plaats van minst bedreigde zijde. Onder het hoofdstuk „Oriënteeren" wordt, hoewel in navolging van het Voorschrift op den velddienst ten onrechte de Zwaan als een andere naam voor het Zuiderkruis opgegeven. Het sterrebeeld de Zwaan ligt n. 1. in het Noordelijk hemelhalfrond en wordt ingesloten door Cepheus en den Draak in het Noorden, door de Hagedis en Pegasus in het Oosten, en door den Vos en de Lier resp. in het Zuiden en in het Westen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 473