1023 Deze en de hier niet genoemde fouten zijn natuurlijk wel hinderlijk bij hot gebruik van de aide-mémoiro, doch dit gebrek is gemakkelijk te verhelpen door het toevoegen van een verbeterblaadje bij elke portefeuille (1). Kunnen de samensteller en de uitgevers hiertoe besluiten, dan kan het werkje ook mot vertrouwen aan de officieren en hot kader van de Infan terie en de Cavalerie worden aanbevolen. B. Kaart van Sumatra, Bangka endeRiouw- Lingga Archipel in 12 bladen op 1:1000000 door Dr. J. Dornseiffen en E. de Geest, Amsterdam. Seijffardt's bockhandel, prijs/7,50. Samenstellers en uitgevers hebben o. i. het publiek een dienst bewezen mot de vervaardiging van bovengenoemde kaart, omdat de schaal en de uitvoering een duidelijk overzicht van deze eilanden toelaten, terwijl bij de samenstelling rekening is gehouden met tal van nieuwe bijdragen, vei schenen sedert de uitgave van de laatste van dit gedeelte van den Archipel vervaardigde kaarten. Do niet benoodigde gedeelten rondom de kaart zijn benut voor het aanbrengen van cartons, voorstellende twee dor belangrijkste gedeelten van het eiland Sumatra op grooter schaal, nl. Atjeh op 1100000 en een gedeelte van de Padangsche Beneden en Bovenlanden met den spoor weg, zoover die thans gereed en in aanbouw is op 1300000. Bovendien zal de bruikbaarheid van deze kaart nog verhoogd worden door eene alphabetische lijst van allo op de kaart voorkomende namen, met opgave in welke door de lengte- en breedtegraden gevormde ruiten de verschillende plaatsen te vinden zijn; deze lijst zal volgens aankon diging van de uitgevers tegen billijken prijs voor de inteekenaren op deze kaart verkrijgbaar worden gesteld. De reproductie der kaart is zoo goed en het geheel is bij groote uit voerigheid zoo weinig overladen, dat de bladen aan elkander gevoegd nog eene duidelijke wandkaart van 133* cM. breedte en 140 cM. hoogte vormen. Wat verder de bewerking dezer kaart aangaat, zoo is blijkbaar ruim uit de aanwezige bronnen geput. (1) Wil de samensteller daarvoor eene meer volledige opgave der fouten hebben, dan behoeft hij zich slechts per briefkaart tot de redaotie van dit Tijdschrift te wenden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 474