1030 houdt liever eindelooze theorieën, waarbij de soldaat staat te slapen, dan hem te oefenen in de vaardige behandeling der wapens. (1) Onze voorschriften nu laten in deze ook te wensehen over. Instede van één kort en eenvoudig voorschrift, waaruit men den soldaat de behandeling van geweer en sabel leert, bezit hot Indisch leger het twijfelachtig voorrecht er drie rijk te zijn, nl. de R. S., Siebenhaar en dan nog een voorloopig voorschrift. (2) Een schrede in de goede richting zou de verbetering zijn der scherm- gereedschappen, bij de compagnieën aanwezig. De thans in gebruik zijnde schermgeweren (met vaste bajonet) boeze men, bij het trekken, den soldaat vrees in, en terecht. Wanneer nu deze bajonetten vervangen werden door stalen inschuivende bajonetten (ijzeren buigen om en schuiven dan niet meer in den loop), dan zoude do soldaat voor het ontvangen van een stoot niet meer angstig behoeven te zijn. Wat het trekken met de sabel betreft, ook daarvoor zijn de wapens niet gelukkig gekozen. Niet alleen, dat de sabels min of meer puntig zijn en dus gevaar opleveren, maar zij zijn ook te zwaar, zoodat de houw dikwijls met meer kracht wordt toegebracht dan noodig en wenschelijk is. Het aantal maskers, borstlappen en handschoenen, bij de compagnieën aanwezig, is werkelijk tot een minimum beperkt. Het onderricht in het trekken op de sabel is van niet minder gewicht dan dat op het geweer. Op Atjeh is het korps Maréchaussee bewapend met karabijn en sabel. Dit korps heeft de tactiek der Atjehers overgenomen en valt, na één salvo, onmiddellijk met de sabel aan. Zou dit korps nog niet meer dan thans te duchten zijn, wanneer het de sabel uitstekend kon hanteeren Maar daarvoor is noodig, dat bij alle korpsen veel moeite wordt besteed aan het sabelschermen. Het korps toch lijdt ten gevolge van vermoeiende diensten o. a. het liggen in hinderlaag, in moeras- en lagunestreken, veel verliezen, onge rekend die door den vijand toegebracht. De aanvulling geschiedt uit alle wapens. Bij algemeen en degelijk onderwijs in het sabelschermen zou de keus voor de Maréchaussée ruimer (1) Ik geloof, dat lang niet alle veldbataljons aan dit euvel mank gaan. (2) Zie de kort geleden uitgevaardigde Algemeene Order No. 86 van 1892. Bed.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 481