MILITAIRE BAKKERIJEN VOOR NED-INDIË. De broodvoeding en-verzorging te velde. I Het zal den critischen blik van den lezer niet ontgaan zijn, dat er in onze opstellen tot dusverre slechts sprake was van verduur zaamd brood en broodconserven, en dat wij tot nog toe geen mel ding maakten van beschuit, waarmede voor de voeding van den soldaat bedoeld wordt het in Indië officieel onder den naam van „hard brood" bekende voedingsmiddel. Ook beweerden wij in den aanvang van ons artikel Heeft het N. 1. leger behoefte aan militaire bakkerijen?'''' dat brood in verduurzaamden vorm ongeveer dezelfde hooge voedingswaarde kon bezitten als het brood zelf. Dit voorbe houd maakten wij, omdat wij een latere behandeling van de brood voeding te velde beoogden en de nieuwere denkbeelden wenschten ter sprake te brengen, die omtrent dit onderwerp bestaan. Daar het ons tot nog toe niet is mogen gelukken wetenschappe lijke gegevens te verzamelen, niet zoozeer omtrent de voedingswaarde, die wel weinig verschillen kan van die van versch brood, als wel omtrent de verteerbaarheid van (scheeps) beschuit, zullen wij ons aan uitspraken moeten houden, niet gebaseerd op proeven, doch op de ondervinding. In zijn Tactique des Ravitaillements'' Journal der Sciences Mili- taires 1889 1891) geeft de generaal Lewal (87e deel p. 169 jaar gang 1890) zijn oordeel over het beschuit in de volgende bewoor dingen onder het hoofd „Pain et viande." „La routine, le manque d'initiative, la paresse, sont les patronnes „du biscuit. En porter beaucoup, le donner en place de pain, simplifie „le service des subsistances, mais allonge les colonnes et remplit les „ambulances. Tactiquement comme hijgièniquement le biscuit est k „repousser. Dl. II, 1892. 67

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 484