1034 „II est nuisible a la santé, il fatigue l'estomac et les intestins, tous „les médecins sont d'aceord a ce sujet. Les faits nombreux, rapportés „par le docteur Chenu dans son livre La Mortalité dans Varmée „ne laissent aucun doute. „En faveur de cette óéplorable denrée, aussi ehère a l'intendance que „repulsive aux troupes, on a invoqué l'exemple du passé, les habitudes „de la marine, les usages de nos expéditions d'outre-mer. On a beau- „coup mangé de biscuit, c'est vrai, mais on a toujours protesté, et „on réagit plus vivement que jamais a présent contre cette erreur „alimentaire. Elle doit disparaitre Aan het oordeel van dezen verdienstelijken, hooggeplaatsten „In tendanten-fresser" sluiten zich de zinsneden aan, voorkomende in de Mittheilungen über Gegenstande des Artillerie und Geniewesens jaargang 1890, 12° Heft {Die Verpflegs-Technik auf der Weltaus- stellung in Paris, 1889, von Ernst BergerK. und K. Militar Unter- intendaut) die, hoewel ontleend aan het prospectus van een uitvinder van een andere broodconserve, door den Oostenrijkschen intendance- officier onderschreven, althans niet weersproken worden. „Sinds langen tijd vindt beschuit toepassing als surrogaat voor „versch brood in oorlogstoestanden, waarin het niet mogelijk is brood „aan de troepen te verstrekken. Het heeft tot nu toe als een kostelijk „hulpmiddel voor de verpleging gegolden, om de eenvoudige reden, „dat men geen beter kende. Toch is het gemakkelijk aan te toonen, „dat beschuit in elk opzicht een gebrekkig voedingsmiddel is, zoodat „het een dringende eisch is, het door een beter te vervaugen. „Beschuit is een product, dat zonder zout of gist, alleen uit meel en „water wordt gemaakt Daardoor heeft er geen gisting in het beschuit „plaats. Het mengsel van meel en water wordt in den oven bij „een lage temperatuur gedroogd, maar niet gebakken. Op zulke „wijze bereide beschuit is zwaar, dicht en smakeloos. Daar het deeg „niet aan gisting onderworpen is geweest, zijn de zetmeelkorrels van „het meel onopengebroken; daar het meel niet gebakken maar gedroogd „is, ontstaat er ook geen korst, en dus ook niet de bittere extractief- „stof, die de vertering bevordert. In plaats van een gebak ontstaat „er een koek, die op droge stijfselpap gelijkt en die groote bezwaren „voor de vertering oplevert.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 485