1036 dagen, volgens het rapport van 1884 (1) 28 dagen goed, waar het versch brood in Europa na enkele, het munitiebrood door zijn hoog vochtgehalte veelal in zeer weinige dagen reeds bederft. Bovendien is het voor langdurig vervoer geschikt, terwijl versch brood dit niet is. Met dergelijk brood, dat in eiken oven kan gemaakt worden, zouden wij ook in Indië reeds zeer ver komen, het zou te velde als nood-ration bij den man, mits oordeelkundig verwisseld tegen nieuw, kunnen dienstdoen, het zou ook gebruikt kunnen worden in den aanvang van expeditiën, gedurende de eerste vier weken en altijd voor tamelijk ver van de bakkerij verwijderde garnizoenen. De onder vinding leerde o. a. in 1878 en 1879 bij de tochten in de XXII en XXYI Moekims, dat zelfs wittebrood in Indië reeds binnen de 2 dagen kan bederven. Waren wij toen van dit voedingsmiddel voorzien geweest, de troepen hadden het gebruik van hard brood dikwijls kunnen ontberen, al mag ook niet ontkend worden, dat het laatste het voordeel heeft geringe ruimte in te nemen. De voedings waarde nu van pain-biscuité is bij hetzelfde gewicht even groot als van hard brood, het verteert gemakkelijker dan dit, maar heeft hetzelfde volume als versch brood, doch veel geringer gewicht. In Frankrijk wordt een veldration brood op 1 K. G., een ration be schuit op 0,55 K. G. gesteld. Wanneer hieruit onze opinie omtrent de broodvoeding te velde afgeleid wordt, zal men er zich over verwonderen, dat er bij de inrichting der groote militaire bakkerijen nog sprake kon zijn van de werktuigen ter bereiding van hard brood. Men zal evenwel toegeven, dat men met brood, dat 30 dagen bruikbaar blijft, een heel eiud opschiet bij een expeditie, maar dat men daarmede niet altijd en niet onder alle omstandigheden geholpen is, met name bij expeditiën van eenigen duur, op verren afstand van de groote bakkerijen of naar afgelegen streken in ons Insulinde. Zou dus dan wel hard brood medegenomen moeten worden? Ook dit zou o. i. niet behoeven, sinds er een andere broodconserve uitgevonden is, dat aan de verteerbaarheid van pain-biscuité nagenoeg de geringe uitgebreidheid van hard brood paart. Wanneer wij daarom melding maakten van werktuigen voor (1) Rapporten, Verslagen, Meinoriën, 1884i p. 272.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 487