1037 beschuitbereiding, dau was dit slechts bij wijze van memoriepost, omdat het ons onbekend is, welke werktuigen voor het vervaardigen van de door ons bedoelde broodsoort vereischt worden. Het brood, dat wij bedoelen, is het „bis-pain" van den Heer Deslages te Rouen. Volgens een aanteekening in de Neue Milit. Blatter"April 1890 zou het een gewoon witte brood zijn, dat tweemaal gebakken wordt, na elke maal onder stoomdruk samengeperst te zijn. Daarna wordt het gedroogd. Het oordeel van den generaal Lewal over dit voedingsmiddel is niet bijzonder gunstig. „A présent on vante le pain comprimé", zoo gaat hij voort in het hiervoren gedeeltelijk medegedeelde hoofdstuk „Pain et Viande" van zijn Tactique des Ravitaillernents„C'est une maniere „de revenir au biscuit, et peut-ètre moins heureux. L'expérience n'a „pas encore prononcé a ce sujet. L'idée ne semble pas logique. Le pain „biscuité se comprend, car c'est du pain maugeable. Le pain comprimé „a les défauts du biscuit saus avoir ses avantages". 't Wil ons voorkomen, dat het idéé om te zoeken naar een broodsoort, die de gemakkelijke verteerbaarheid van het brood, en van het pain- biscuité zou vereenigen aan het gering volume van het onverteerbare beschuit, of althans dit geringe volume nabij zou komen, in allen deele logisch is. Misschien echter hebben wij te weinig hard brood gegeten, om evenals de generaal Lewal, al wat er zelfs in de verte maar op gelijkt, te veroordeelen, bien que „l'expérience n'ait pas encore „prononcé a ce sujet". De zaak komt ons echter zoo gewichtig voor, dat wij meenen haar zelfs een groote plaats te moeten inruimen, bij de bespreking van de broodverpleging te velde. „In den laatsten tijd", zoo meldt de Unter-intendant E. Berger in zijn voren aangehaalde studie (1), „werden proeven genomen door de „Pransche intendance om voor de verpleging in oorlogstijd gedroogd en „geperst brood te bezigen, dat door een maatschappij te Rouen „fabriekmatig vervaardigd, „bis-pain" genoemd wordt. Daar dit „product de aandacht van het legerbestuur in vele opzichten schijnt te „verdienen, volgt hieronder een uittreksel uit het prospectus, dat door „deze maatschappij is uitgegeven". (1) Die VerpflegS'Techniïc auf der Weltausstellung in Paris1889". Mittheilungen über Gegenstdes Art. und Geniewesens1890, 12e Heft.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 488