1038 Hierna komen de zinsneden, die wij boven reeds opnamen, en vervolgt het uittreksel aldus. „Alle pogingen het beschuit dooreen „ander, lichter te verteren baksel te vervangen, zijn tot in den laatsten „tijd vruchteloos gebleven. Eerst het nieuwe product „bis-pain" lost „het raadsel op om een gemakkeljjk verteerbare, gezonde broodspijs te „vinden, die dezelfde duurzaamheid als beschuit heeft. Bis-pain is „gewoon brood, gemaakt van meel, water, zout en zuurdeeg. Het deeg, „dat er voor gebruikt is, is dus gerezen, en wordt op dezelfde wijze „als brood gebakken. De bereidingswijze van het deeg, en de „methode van bakken is een geheel bijzondere, en vormt het resultaat „van geheel speciale studie Het gebakken brood wordt zoo lang bij „een hooge temperatuur gedroogd, tot het grootste gedeelte van het „daarin aanwezige water is verdampt, waarna het onder een hydrau lische pers wordt samengeperst. „De gisting en de hooge temperatuur van het bakken en drogen „vernietigen in het meel, waarvan het bis-pain gemaakt is, de kiemen „en eieren der verschillende insecten, die zoo dikwijls in het meel voor komen, terwijl die, zooals de ondervinding leert, bij het onder lage „temperatuur gedroogde beschuit spoedig weder te voorschijn komen. „Het aanhoudend drogen na het bakken verhindert ook alle bederf „(schimmelen, rotten, enz.) dat het lang bewaren van brood met „zich brengt. „De oorzaken van het bederven van beschuit en van brood, bij het „eerste door insecten, bij het laatste door vocht, worden dus door bis- „pain voorkomen. „Daardoor bewaart het jaren lang zijn geschiktheid voor de voeding, „mits men het in een droog lokaal bewaart, hetgeen trouwens eene „voorwaarde is voor het conserveeren van alle producten van het graan. „Het heeft alle voedende bestanddeelen van het brood, alleen mist „het bijna geheel het daarin aanwezige water. In tegenstelling met „het beschuit heeft het de eigenschap vloeistoffen in groote mate te (1) Bit beweren is onjuist. Bij de bereiding van beschuit wordt ook, hoewel weinig, gist gebruikt. De baktemperatuur is ongeveer dezelfde als van brood. De insecten m beschuit moeten daar later in de bergplaatsen inkomen, en dit behoeft met te verwonderen, daar die bergplaatsen aanvankelijk veelal zeer dicht bij die van het graan en het meel zijn gelegen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 489