1039 „kunnen opnemen. Volgens nauwkeurige proeven kunnen 100 Gr. „bis-pain in 15 minuten 520 Gr. water opnemen, een gelijke hoeveel heid beschuit slechts 235 Gr. in denzelfden tijd. Juist daardoor is „bis-pain ook gemakkelijk verteerbaar, 't is even voedzaam en gezond „als brood, maar weegt meer dan 1/s minder, 't Is verder minder „hard dan beschuit, dus kan het beter gekauwd worden. „Breekt men een plak bis-pain in 3 of 4 stukken, en doopt men die „gedurende een seconde in water, laat ze daarna 25 a 30 minuten aan „de lucht blootgesteld, dan hebben zij ua dien tijd het voorkomen en „den smaak van versch brood, 't Is ook aan te bevelen, bis-pain ua „bevochtiging in een matig heeten oven te verwarmen. „Een portie bis-painivegende 540 Gr., heeft de voedingswaarde van „750 Gr. brood". Aan dit prospectus knoopt de Heer Berger eenige opmerkingen vast, die voortgekomen zijn uit de waarnemingen, betreffende het bis-pain, gedaan door het Oostenrijksche en administratieve „Militar Comité". „Daarbij werden monsters bis-pain gedurende een jaar op een droge „plaats bewaard. Deze behielden hun oorspronkelijk voorkomen, „reuk en smaak. Met water besprenkeld en een kwartier aan de „werking van de lucht blootgesteld, neemt bis-pain werkelijk het voor- „komeu en ook nagenoeg den smaak van versch tarwebrood aan. „Met betrekking tot hun weerstandsvermogen tegen een vochtigen „dampkring werden gelijktijdige proeven genomen met bis-pain en het „beschuit, voor het Oostenrijksche leger voorgeschrevenhieruit bleek, „dat beide in denzelfden tijd bederven door vochtigheid, hetgeen door „vorming van schimmel blijkt. In de eerste twee dagen van de proef „bleef het voordeel aan de zijde van het bis-pain, daar het weliswaar „het vocht spoediger opnam, daardoor opzwol, maar geen verandering „van smaak vertoonde, en dus bruikbaar bleef, terwijl beschuit reeds „op den tweeden dag een bepaalden schimmelsmaak en een smerige, „kleverige oppervlakte had". Hieraan kunnen wij slechts toevoegen, dat een plak bis-pain, door den Kap. Int. E. G. Winckel van de Parijsche tentoonstelling medegebracht en in gewoon papier verzegeld, gedurende anderhalf jaar in zijn schrijf tafel in een in de laatste 3 jaren gebouwde, dus denkelijk niet geheel droge woning bewaard, er volkomen gaaf en schimmelvrij uitzag. De

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 490