1041 Daarom moet er gelegenheid zijn, bakkerijen in den rug der ageerende troepen op te richten, in de strandbasis, of zelfs dichter bij hen, wanneer er punten zijn, waarvan het zich laat aanzien, dat zij geruimeu tijd bezet zullen blijven, en die niet te zeer aan de oorlogskansen blootgesteld zijn. Behalve in een deel van Java en enkele streken op Sumatra zal wel nergens gebruik gemaakt kunnen worden van beweegbare ovens op raderen (fours locomobiles), wegens gebrek aan beschikbare wegen, of groote hellingen daarin. In den regel zal men met expeditiën op de buitenbezittingen te doen hebben, waar geen spoor van wegen is, en men al dankbaar zal mogen wezen voor eeuigszins geschikte paden. Hiermede vervalt van zelf de voorslag van IJegov om den four locomobile voor expeditiën aan te schaffen. (1) In overtreifenden trap is in Indië geldig, wat de generaal Lewal hier omtrent vermeldt voor de Europeesche legers in zijn Tactique des Ravitaillements. (2) „Les fours roulants sont lourds et tres embarras- „sants. Leur fonctionnement est délicat selon la temperature exté rieure et le combustible employé". La boulangerie de campagne „constitue avec les troupes un grave embarras, non compensé par le „maigre profit, qu'on en tire." Bovendien komt elke verplaatsing ten nadeele van hun rendement. Ook voor de kleine garnizoenen zijn zij niet bruikbaar, onpractisch en te duur. De kleinste, die de firma Geneste, Herscher et Somasco te Creil (Oise) in Frankrijk levert, kost nog 1500 frs., weegt 900 K.G. en kan hoogstens per etmaal 375 K.G. brood voortbrengen. Met het oog op de groote moeite, waarmede troepen zich in onze bezittingen bewegen, doordien zij alles moeten medevoeren, is de lichtste oven te velde de beste. Ads draagbaar door koelies beveelt zich daartoe aan de „four a augets", zooals die door dezelfde Fran- sche firma geleverd wordt. Een oven „a cinq travées" waarin ruim 3750 Indische rations van 0.2 K.G. en l1/4 d M2 grondvlak in 15 baksels per etmaal kunnen worden bereid, kan door een 16 tal koelies gedragen worden. (1) I. M. T. 1885. I. p 141 en vlg. (2) Jounal des sciences militaires, tome 35, p 30.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 492