1042 Hij bestaat uit een gewelf van weinig diepte, samengesteld door 2 tot 5 onderling gelijke gebogen platen (travées), die met een inlaat- en overslag aan elkander bevestigd kannen worden en aan de bo venzijde voorzien zijn van opstaande ijzeren kammen, om daartusscheu de aarde te houden, die hen moet bedekken. De voorzijde wordt gesloten door het deurstuk, de achterkant door een sluitstuk met schoorsteen; de oven kan met of zonder ijzeren bakvloer gebruikt worden. Hij kan per baksel leveren van 99 tot 275 Indische rations, al naar het aantal dekstukken van het gewelf; de toestel weegt hoogstens 320 K. Gr., het maximum rendement is 15 baksels per etmaal, voor de eerste verwarming zijn 50, voor elke volgende 20 minuten noodig, nadat de met aarde bedekte oveu in 4 a 5 uur door vóórverwarming is gedroogd. Elk baksel heeft 40 minuten noodig, alles volgens opgave der fabrikanten. In de 24 uur kunnen alzoo van 1485 tot 4125 rations met zulk een oven worden voortgebracht, al naar de grootte van den oven. Op Java zou men bij kleinere troepenafdeelingen met min of meer permanente standplaatsen, of bij tusschenmagazijnen gebruik kunnen maken van den veldbakoven der genie in Nederl. Indië, die in 8 uur door 5 man kan opgemetseld worden, eu al naar de grootte (1.7 of 2.5 M. lengte bij 1.2 M. breedte) 156 of 240 rations per baksel kan opleveren. Het materieel er voor is daar betrekkelijk gemakkelijk verkrijgbaar, en er zal wel uitkomst gezocht dienen te worden, wanneer de spoorwegen met hun geringe capaciteit, vooral in de Preanger, waarvan wij voor gewone tijden bij de broodverzorging partij wenschen te trekken, of niet dan wel niet geheel meer in onze macht zijn. Yoor grootere expeditiën zou de oprichting van één of meer dubbele ijzeren Perkins-ovens, type Van der Schuijt, zijn aan te bevelen. Zij kunnen per etmaal 18 a 19 baksels per oven, en per baksel 112 munitiebrooden van 1.5 K. Gr. leveren, wat men, in aanmerking genomen, dat gebuild brood aanmerkelijk meer plaats inneemt dan ongebuild, kan rekenen, dat zal gelijkstaan met 350 rations van 0.2 K. G. en l1/^ dM2 grondvlak. Dergelijke veel produceerende ovens zijn dan noodig, aangezien zoowel Inlanders als Europeanen te velde brood ontvangen, en het

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 493