1043 leger bovendien bezwaard is met een grooten nasleep van dragers en bedienden (bij de 2dc Atjehsche expeditie waren er resp. 2880 en 1037 en in het geheel niet minder dan 4700 non-combattanten op een troepenmacht van 310 officieren en 5600 minderen der twee brigades te velde). (1) Denkelijk zouden zij nagenoeg overal met drijvervlotten (systeem Ermeling) aan de strandbasis kunnen worden aangevoerd, daar men in den regel niet ver het binnenland in ageert. Mocht dit wel het geval worden, dan zal zich licht een gelegenheid voordoen, om ze op een tusschenbasis aan een bevaarbare rivier op te richten. Kneedwerktuigen hebben de particuliere nijverheid in staat gesteld tijd en personeel te winnen. Hoewel het zeker het streveu moet zijn een voldoend verplegingspersoneel te velde beschikbaar te hebben, is het van het hoogste gewicht ook daar alle bezuinigingen in dien geest te kuunen maken. Daarom zijn sinds eenigen tijd in Frankrijk proeven genomen met verschillende veld-kneedwerktuigen. Al de daarbij in beproeving geuomen machines hebben echter een of ander nadeel voor den toestand, waarin zij moeten dienen zij hebben te weinig capaciteit voor een middelmatigen oven, of meer personeel of meer tijd noodig, of vermeerdereu het materieel. In het gunstigste geval wordt er noch personeel, noch tijd mede gewonnen, of kan slechts het aantal ervaren bakkers vermindereu, tegen een algemeene uitbrei ding van het personeel. Slechts één kneedwerktuig (gewijzigd model Deliry) staat toe het materieel en 't geoefend bakkerspersoneel te verminderen, dat anders bij de veldbakovens is iugedeeld. Hoewel dit werktuig nog nader beproefd dient te worden eer het voor den dienst te velde kan worden aanbevolen, zoo verdient het toch vermel ding, dat het op een aantal van 8 man vermindering van 2 ervaren bakkers voor 2 ovens van 250 (Fransche) veldrations geeft. (2) Voor het overige laat het zich begrijpen, dat de winst in arbeid slechts gering kan zijn, waar de toestanden het gebruik van een andere drijfkracht dan menschenarbeid uitsluiten. Meer arbeid in minder (1) Kielatra. Beschrijving van den Atjeh-oorlog. I. p. 210. (2) nDes petrins niecaniques a bras et de leur etnploi dans les formations de cam pagnein de Revue du service de VIntendance Militaire, 1891, IV. p, 223.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 494