1052 Bij het ontwerpen onzer regels hebben wij dezen weg gevolgd en daarbij vier gevallen onderscheiden; nl. dat de kansen voor een plusschot 0.75, 0.80, 0.85 en 0.90 moeten bedragen, hetgeen overeenkomt met af standen achter de dekking resp. gelijk aan 0.50, 0.62, 0.77 en 0.95 LS50. Yoor elk dezer vier gevallen hebben wij bij groepen van twee tot en met twintig schoten de kansen berekend voor alle mogelijke verhoudingen tusschen het aantal schoten vóór en achter. De uit komsten dezer berekeningen vindt men aan het slot van dit opstel in vier kanstabellen neergelegd. De inrichting dier tabellen vereischt geene toelichting; alleen merken wij op, dat de daarin voorkomende getallen slechts benaderde waarden zijn, nauwkeurig tot in twee de cimalen. Ter wille van het gemakkelijk overzicht hebben wij de verhoudingen, waarvoor niet gecorrigeerd behoeft te worden, tusschen dikke lijnen ingesloten. Wenscht men b. v. te weten hoe groot de kans is, dat men in een groep van zes schoten vier schoten achter zal krijgen, indien het gemiddeld trefpunt 0.77 LS,0 achter de kruin der dekking ligt, dan vindt men in de derde tabel daarvoor onmiddellijk 0.18. Eene aandachtige beschouwing der tabellen doet zien, dat het onmogelijk is een eenvoudigen regel te ontwerpen, die volkomen nauwkeurig de gevallen omvat, waarin gecorrigeerd moet worden. Eenvoudigheid der regels blijft echter o. i- een gebiedende eisch, waaraan de nauwkeurigheid zoo noodig gedeeltelijk ten offer mag worden gebracht. Naar onze meening kan aan deze beide eischen vrij goed worden voldaan, als men voor de vier behandelde gevallen den volgenden regel stelt. en moet in s 17 1 1 aroeven van meer dan schoten minstens van het geheele 10 I TV 12 A aantal bedragen. Men kan met behulp van de kanstabellen dezen regel gemakkelijk controleeren, en men zal zien, dat hij vrij nauwkeurig is. IX s I - ,5-7

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 503