1055 rectie gevonden 5.1 LS50 en nu is 5.1 X 3.4, wat al zeer weinig verschilt van 3.28. "Wij hebben voor het indirecte vuur alzoo den volgenden regel Is het eerste schot met de opzethoogte voor den afstand vóór of achter gevallendan met twee derde van de correctie der eerste grens vooruit- of teruggaantot een schot in tegengestelden zin wordt verkregendaarna tweemaal halveeren, en doorvuren met de opzet hoogte van het laatste plusschot (het plusschot). Wanneer het doel verder dan LS50 achter de dekking ligt, wordt de hier behandelde methode om de ligging van het gemiddeld tref punt door middel van te kort gaande schoten ten opzichte van een voorgelegen dekking te bepalen, voor de practijk onbruikbaar. Het aantal schoten toch, dat men moet hebben waargenomen, alvorens zich eene te groote opzethoogte openbaart, wordt dan zoo enorm groot, dat een dergelijk vuur gelijk gesteld kan worden met het prijsgeven van elke controle. Men moet in zoodanig geval zijne toevlucht nemen tot waarneming der schoten door middel van zijposten. Wij herhalen hier, dat wij het doel steeds beschouwen als te zijn gelegen in het horizontale vlak gaande door de kruin der dekking. Het is thans de vraag, hoe groot de correetiën behooren te zijn. Maakt de verhouding tusschen het aantal plus- en minschoten cor rectie noodzakelijk, dan kan men met behulp van de formule direct berekenen hoeveel schoten men achter moet verwachten. In de spreidingsschaal kan men dan vinden, hoever het gemiddeld trefpunt achter de kruin der dekking ligt en hoe groot alzoo de correctie behoort te zijn. Het verdient de voorkeur deze berekeningen eens voor altijd te verrichten en in eene tabel neer te leggen, gelijk wij hieronder laten volgen. Op deze wijze toch wordt nagenoeg alle cijferwerk bij het werkelijke vuur vermeden, wat bovendien het voordeel heeft, dat het begaan van fouten en vergissingen zoo goed als onmogelijk wordt. Wij geven die berekeningen hier tot in twee decimalen nauw keurig; voor de practijk is het zeer zeker voldoende de tabel tot op een decimaal te hebben.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 506