1058 Yrij algemeen, om niet te zeggen algemeen, wordt aangenomen, dat men bij het indirecte vuur lading, afstand van den vuurmond tot het doel enz. zoodanig behoort te kiezen, dat hoogstens 25°/0 schoten vóór of in de dekking verwacht kunnen worden. Nemen wij dit als waarheid aan, dan is tevens bewezen, dat er meer kans bestaat, dat het gemiddeld trefpunt, behoorende bij eene opzethoogte, waarmede men twee plusschoten heeft verkregen, in het doel zal liggen, dan dat men dit in het doel zal brengen, door de opzethoogte, waarmede men ten opzichte van de dekking een plus- en een minschot heeft verkregen, met de noodige correctie te wijzigen. Resumeeren wij het voorgaande, dan hebben wij bij het herhalen van het minschot der nauwe grens a). Twee gevallen op de drie, waarbij het nutteloos verloren is. 5). Eén geval op de drie, waarbij men door eene correctie het gemiddeld trefpunt in het doel kan brengen. De kans, dat het er dan werkelijk in zal liggen is dx. Herhaalt men daarentegen het plusschot, dan heeft men c). Twee gevallen op de drie, waarbij men zonder correctie kan doorvuren. De kans, dat dan het gemiddeld trefpunt in het doel zal liggen, is altijd grooter dan dx. d). Eén geval op de drie, waarbij men in dezelfde omstandig heden verkeert, als onder b. Op grond van het vorenstaande hadden wij het beter geacht, indien het reglement had voorgeschreven met het plusschot der nauwe grens door te vuren. Intusschen moet de nauwe grens dan kleiner zijn, hetgeen verkregen kan worden door in stede van twee-driemaal te halveeren. Ook wat betreft de correctieregels voor het voortgezette vuur, gaat het nieuwe reglement van betere grondslagen uit dan het oude. Zoo is o. a. voorgeschreven, dat de groep moet worden afgebroken, wanneer men meer plus- of minschoten krijgt, dan verwacht kunnen worden. Het denkbeeld in dezen regel neergelegd verdient alleszins toejui ching, doch met de wijze, waarop het geformuleerd is, kunnen wij niet medegaan. De regel is naar onze meening te vaag gesteld, en zal 3

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 509