599 behalve door gebrek aan voorbereiding, ten gevolge van onze slechte legerorganisatie zeer veel moeilijkheden opleveren. Om de groote gebreken in dit opzicht te kunnen aantoonen, zijn wjj genoodzaakt een oogenblik stil te staan bij hetgeen zoo al dient te geschieden bij eene mobilisatie. In de eerste plaats zal er dan behoefte zijn aan commando's en staven, die thans ontbreken, omdat de indeeling van ons leger in tijd van vrede geene grootere tactische eenheden kent dan bataljons, batterijen en eskadrons, terwijl, ten gevolge van de weinige stabiliteit in de denk beelden over de verdediging tegen een buitenlandschen vijand, het tot voor korten tijd geheel overbodig scheen commandanten en staven aan te wijzen voor de verschillende te verdedigen positiën. Dit zal ten gevolge hebben, dat bij eene mobilisatie de betrokken personen dikwijls in een voor hen geheel vreemden werkkring komen, waarvoor zij misschien de vereischte practische kennis en routine zullen missen, wegens gebrek aan oefening in die richting. Dat dit veel onnoodige wrijving zal veroorzaken en waarschijnlijk ongunstig zal inwerken op den geest van den troep zal wel geen betoog behoeven, vooral omdat de in dezen werkkring geroepen personen, wegens gebrek aan voorbereiding, voor een chaos van werk zullen komen, dat reeds in tijd van vrede had moeten geschieden. Het enquêterapport der Is Atjeh-expeditie levert trouwens vol doende bewijzen, dat men van deze plotselinge samenstellingen weinig mag verwachten. Tegelijkertijd dat de verschillende commando's en staven worden geformeerd, moeten de verschillende troepenafdeelingen gereed gemaakt worden voor den afmarsch uit het garnizoen, waarvoor zij op oorlogs sterkte moeten worden gebracht, benevens uitgerust met al het benoodigde. Dit formeeren op oorlogssterkte der troepenafdeelingen zal, hoewel vrij algemeen als het eenvoudigste gedeelte eener mobilisatie beschouwd, bij ons, ten gevolge der gebrekkige organisatie der verschillende wapens, vrij ernstige bezwaren ondervinden. Om hiervoor het hewijs te leveren moeten wij ons schuldig maken aan eene kleine uitweiding. Bij de organisatie van het hoofdwapen heeft men door het door

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 50