1070 alleen de vraag nog over, hoedanig wij het best gebruik zullen kunnen maken van onze nieuw veroverde stelling, zoowel in ons politiek, als in ons handelsbelang." Juist, die vraag bleef dan nog ter beantwoording over, en even als bij het langer volgen van den door den Generaal van Swieten aangewezen weg, durf ik zeggen, dat, bij vermeerdering van onze kennis van land en volk, ook na de voltooiing van het plan van den Ge neraal Pel zou gebleken zijn, dat ten opzichte van Atjeh 's kust staten iets anders noodig was dan art. 5 aangaf van de reeds genoemde instructie en hoe, in verband hiermede, op politiek gebied verder te Groot-Atjeh moest opgetreden worden. Er leiden verschil lende wegen naar Rome en ook het stelsel van Generaal Pel, zou de oplossing van het vraagstuk niet in deD weg gestaan hebben. Integendeel! Ware de Generaal Pel niet gedurende zijn roemrijken veldtocht in 't begin van 1876 gestorven, maar had hij zijn plan met de hem eigen energie en voortvarendheid kunnen voltooien, dan zou den hij en de hem toegevoegde kundige assistent-resident daarna on getwijfeld spoedig ingezien hebben, wat zonder verder wapengeweld gedaan moest worden om het einddoel van ons streven de onder werping te bereiken. Het in het plan geuite denkbeeld om, in verband met de afslui ting van Groot-A'jeh van de zee, ons ook te vestigen op enkele goed gelegen punten in de Onderhoorigheden, was alvast een schrede in de goede richting. De Generaal Pel zou dan zeker hebben ingezien, dat vele zijner posten in de vallei van Groot-Atjeh nutteloos waren en konden op geheven worden en, na de bezettingen hiervan, voor zooveel noodig, te hebben benut voor onze vestiging op die enkele goed gelegen punten in de Onderhoorigheden d. w. z op Noord- en Westkust (Edi op de Oostkust bestond al), tot de wetenschap gekomen zijn, hoe verder in hoofdzaak de politiek het werk moest voltooien. Door 's Generaals ontijdigen dood evenwel, kwam er groote ver traging in de uitvoering van zijn plan, waaraan wat Groot-Atjeh betreft, eerst de laatste hand werd gelegd in het begin van 1877 onder Generaal Diemontterwijl op de kusten geen posten werden opgericht te Gighen en te Melaboehzooals in het plan lag, maar alleen in

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 521