601 veldbataljon en die van het betreffende depotbataljon, doch ook de hulp van den afdeelingscommandant noodig is. Voor de depotbataljons was dan de zorg overgebleven voor eene behoorlijke aanvulling der verliezen bij de garoizoens- en veldbataljons, Men zou zich hierdoor niet zoo vergist hebben als thans in de berekening van de sterkte der depotbataljons. Uitgaande toch van de stelling, dat deze depotbataljons moesten dienen voor het aanvullen der geleden verliezen, zou men als het ware er van zelf toe gekomen zijn steeds eene geoefende reserve voor een zeker aantal veldbataljons, bijv. 3, in de sterkte dier depots op te nemen, omdat de ondervinding geleerd had, dat de oorlogstoestand, althans voor een klein gedeelte van het leger, de normale was. Voor buitengewone omstandigheden, groote expeditiën zooals die naar Bali, Boni, Bandjermassio en Atjeh of een oorlog met een buitenlandschen vijand, had men aan die depotbataljons eene rekbare formatie moeten geven, waarmee het mogelijk was geweest de capaciteit voor aanvulling uit te zetten. Wij bedoelen hiermee, dat men eene zekere reserve aan kader had moeten bezitten, welke men in normale omstandigheden voor andere diensten had kunnen gebruiken, doch waarmee men in buitengewone gevallen het aantal compagnieën der depotbataljons had kunnen vermeerderen. Had men tegelijker tijd aan den Grouverneur-Greneraal de bevoegdheid gegeven, om in dergelijke omstandigheden de normale formatie van het leger te overschrijden door buitengewone aanwerving in Indië, dan was het mogelijk geweest, door tijdelijk de verhouding van Europeanen tot Inlanders te verminderen, de verliezen behoorlijk aan te vullen zonder andere korpsen uit hun verband te rukken of m.a.w. zonder de infanterie te désorganiseeren. Op eene dergelijke wijze als hierboven voor de infanterie werd aangegeven had men ook bij de andere wapens voor eene snelle en geregelde mobilisatie en aanvulling der geleden verliezen na de mobilisatie kunnen zorgen. Depots zijn voor deze wapens dus even goed noodig als bij de infanterie. Bij de bereden wapens bestaat er, om op oorlogssterkte te komen en te blijven, behalve aan menschen ook behoefte aan paarden. Wil men deze op het oogenblik, dat men ze noodig heeft, aankoopen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 52