1092 Evenzeer zal een elk mjj toegeven moeten, dat een transigeeren met zijne plichtsopvatting op zulk een ruime schaal, bedenkelijk heeten mag. En dan er is méér nog - van de verrichtingen" moe ten processen-verbaal worden opgemaakt! Inderdaad, de baar, die uit patria een heilig ontzag voor derge lijke protocollen meebracht, wordt daarvan in onze Oost al heel gauw genezen, en leert ze weldra als niet meer dan scheurpapier beschouwen. Opmerkelijk is het, hoe spoedig hij zich de handigheid eigen gemaakt heeft, niet alleen een relaas, waarvan de juistheid voor hem niet boven allen twijfel verheven is, te legaliseeren, maar zelfs eene be paalde onwaarheid met volle bewustheid als waar te onderschrijven. Hierin ligt het vonnis opgesloten, dat over onze commissiën moet worden geveld: zij moeten wèl op onmogelijke leest geschoeid of ondin gen zijn, om zóó algemeen tot dergelijke ketterijen te leiden. Aan den Hoofdcursus te Kampen werden indertijd toen schrijver dezes daar vertoefde, voorkomende quaestiën nooit anders onderzocht en opgelost, dan door de betrokkenen hun eerewoord af te vragen, en zoo werd bijv. ook over de met arrest gestraften nimmer de minste controle uitgeoefend. Eene gelukkige opvatting van den toenmaligen directeur! trouwens de eenige den toekomstigen officier waardige. Maar er vond overdrijving plaats: in de onbeduidendste aangele genheden werd dikwijls het eerewoord gevorderd, helaas! het moest te eenigen tijd blijken, dat daardoor aan de kracht er»van afbreuk gedaan werd. Een der kameraden nl. violeerde op een keer zijn arrest! - Er zij hier aangeteekend, dat het geval opzichzelf stond Hij werd gesnapt, en.... stond voor het geval, van den hoofdcursus te zullen worden verwijderd. Zóó is het ook met onze Indische processen-verbaal gesteld. Waarvoor hier dergelijke stukken al niet opgemaakt moeten worden Het noodzakelijk gevolg er van noemde ik reeds. En evenals in de Kampenscbe historie hangt ons hierbij een Damocleszwaard boven het hoofd: wordt door den loop der omstandigheden de bevoegde autori teit verplicht van het wezen van het proces-verbaal notitie te nemen\ wee dan de arme commissie! Het kwaad wordt in zulk een geval onmeedoogend in een van zijn uitingen aangetast maar den wortel laat men ongemoeid en het onkruid blijft welig voorttieren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 543