- 1093 Neen, weg met de commissiën, zooals ze thans om een haverklap in het leven geroepen wordenGeen processen-verbaal, dan daar waar ze onontbeerlijk zijn! Dan zal er eerst een zuivere toestand kunnen geboren worden. Ga ik thans eens na, in hoeverre dat te bereiken zoude zijn. Als niet tot de ingewijden behoorend, heeft schrijver dezes niet meer dan een vaag vermoeden er van, dat daartoe in de eerste plaats aan fundamenteele bepalingen (1) zou moeten worden getornd, en daar hij begiunen moet met dit aan de „competenten" over te laten, is hij de eerste, die aan zijne voorstellen actueele waarde ontzegt. Edoch, als eene poging in de goede richting worden ze met beschei denheid voorgedragen. a. Commissiën tot opname en overgave van bewaarplaatsen. Zijn m. i. gemotiveerd te achten in één enkel geval: bij het openvallen van een beheer (bij overlijden, voortvluchtigheid, enz. van den comptabele). Zij wordeu thans nog benoemd: I. Bij overgang van het beheer van den eenen comptabele op den anderende overnemer kan echter gerekend worden, goed genoeg uit zijn oogen te zien. Zijn eigenbelang brengt dat mee. Eene commissie kau hierbij noodig zijn, om eventueele, toch werkelijk zeld zaam te achten quaestiën uit den weg te ruimen, maar kan dan ook gevoegelijk eerst le cas échéant worden benoemd, en dus van het lijstje der periodiekewordeu geschrapt. II. Op het einde van het dienstjaardaar in de kleinere maga zijnen, om oeconomische redenen, geen grootere voorraden behooren te worden opgelegd, dan ter voorziening in de onmiddellijke behoefte noodig is, en controle hierop door driemaandelijksche indiening van de verantwoording en door maandelijksche restant opgaven mo gelijk is; daar voorts van boogerhand voor de noodige wisseling van beheer wordt zorg gedragen kan eenvoudig geen wanbeheer (1) Zouden we echter, telkens wanneer we zoo voor die „fundamenteele bepalingen" terugschrikken, ons niet aan bijgeloof schuldig maken? Opmerkelijk toch is de tegen stelling die den oppervlakkigen waarnemer treffen moet. wanneer hij bij onze werk wijze die der, toch zeker op gelijke grondslagen werkende burgerlijke departementen vergcljjkt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 544