603 Zal het vormen van den kleinen trein dus reeds veel te wenschen overlaten, hoeveel te meer zal dit het geval zijn met den grooten trein. Hoe men zich nog illusiën kan scheppen bij een oorlog met een buiten- landschen vijand de noodige infanterie- en artilleriemunitiecolonnes, verpleging8treinen, enz te vormen, terwijl er niets voorhanden is als een weinig materieel en tuigen, is ons onverklaarbaar. Men zal zich toch moeilijk kunnen voorstellen deze te kunnen missen, of no? te kannen, vormen in den tijd die ter voorbereiding zal overschieten. Men zou hierdoor haast geneigd zijn aan te nemen, dat de regeering eene verdediging tegen een buitenlandschen vijand eene onmogelijke zaak vindt, en dat zij zich hierom de kosten wil besparen, die het gevolg zouden zijn van het opnemen in de formatie van het leger van een kern, waaruit men naar behoefte de benoodigde treinen kan vormen. Maar al laat men het geval van een oorlog met een buitenland schen vijand geheel buiten beschouwing, dan nog is er behoefte aan een kern, waaruit men de benoodigde treinen voor onze expediiiën kan vormen. Het gemis aan behoorlijke treinen heeft toch reeds verscheidene malen bij verschillende expeditiën verlammend op den gang der operatiën gewerkt. Bij iedere reorganisatie moet dus het vormen van eene treinaf- deeling als een der dringendste eischen worden beschouwd. Behalve aan treinen zal er bij de verschillende troepenafdeelingen nog behoefte bestaan aan personeel voor den geneeskundigen dienst, t. w. officieren van gezondheid, paardenartsen, ziekenverplegers en zie kendragers. Thans is in tijd van vrede geen personeel van den genees kundigen dienst bij de verschillende troepenafdeelingen ingedeeld en bestaat er, zoover ons bekend is, ook geene indeeling voor tijd van oorlog. Tot nu toe werd bij onze expeditiëa het hiervoor benoodigde personeel getrokken uit het militair bospitaalpersoneel, en verkreeg men het benoodigde aantal ziekendragers door hiervoor dwangar beiders aan den geneeskundigen dienst en de troepen toe te voegen. Het gemis van eene goede oorlogsindeeling zal echter aanleiding kunnen geven tot vertraging bij eene gedeeltelijke of geheele mobili satie, of oorzaak zijn, dat sommige korpsen zonder behoorlijk per soneel te velde moeten trekken. Het gemis aan geoefende zieken- 9 O

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 54