1099 Wordt er in België te veel geschreven op militair gebied, dan wijte men dit aan het snel voortwoekeren der schrijf bacil, en zoolang men daartegen geen afdoend middel heeft gevonden, is't het best maar kalm af te wachten tot het diertje zijn eigen dood sterft, want door onderdrukking der echte bacillen, zullen de bastaardsoorten, de ano nieme, die veel gevaarlijker zijn, zich met des te meer woede ont wikkelen. Ik geloof, dat ik in de bovenstaande regels mijn denkbeelden over de onderdrukking van de militaire schrijverij vrij duidelijk heb gezegd. Ik ben ten minste niet bang, dat iemand mij nu nog voor een voor stander der Belgische bepaling zal aanzien, maar toch zou ik aan den anderen kant gaarne alle militaire auteurs toeroepenverlaagt u toch niet tot een penny-a-liner, houdt de militaire pers hoog, zorgt er zelf voor, dat niemand ooit op het idee kome, dat de schrijf woede beteugeling behoeft; de krijgskunst is een wetenschap, en wetenschap eischt kennis en zakelijkheid. Nu zal wel niemand aan het Indische officierskorps verwijten, dat het zich aan te veel schrijven bezondigt, ten minste niet op militair wetenschappelijk gebiedwat de staatjestrekkerij, rapport- en proces-verbaal-indienerij betreft, zou het verwijt meer grond van recht hebben. Maar er beginnen zich hier en daar in Indië sporen voor te doen van de bastaard-schrijf bacil. Deze openbaart zich in den regel in dagblad-artikelen (1) van quasi-militairen en amateur-mili tairen aard en strekking. Zoolang in dergelijke weinig doordachte opstellen alleen over zuiver militaire onderwerpen wordt doorgeslagen, zooals een blinde het zou doen over de kleuren, bv. het aanbevelen van uitgebreide expeditiëu, enz. enz. zijn zij van vrij onschuldigen aard. Ten minste, wanneer zij niet tot resultaat hebben, dat de publieke opinie in een verkeerd spoor wordt geleid, want dan kunnen zij voor land en schatkist noodlottige gevolgen hebben. Er bestaat echter van die bastaardbacillen een variëteit, die hoogst gevaarlijk, en zeer vergiftig is. De banden, die de deelen van het leger nauw moeten verbinden, worden er door aangetast, en (1) Ik bedoel hiermede natuurlijk niet de goede opstellen, die> het zij er bij gezegd, dikwijls in dagbladen worden aangetroffen en dan ook steeds met waardeering door het officierskorps ontvangen worden. F,

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 550