BOEKBEOORDEELING. Handleiding ten dienste van het onderwijs in het militair recht voor aanstaande officie ren van de Landmacht hier te Lande en in Nederlandsch-Indië, door G-. J. W. Koolemans Beijnen, kapitein der Infanterie. 2e verbe terde en uitgebreide uitgave. Te Breda ter drukkerij van Broese en Co, voor rekening van de Koninklijke Militaire Academie, 1892. Met de belangstelling, die een zoo belangrijk onderwerp, als het daarin behandelde, verdient, hebben wij kennis genomen van deze tweede „ver beterde en uitgebreide" uitgave van de in 1885 voor het eerst verschenen handleiding van den Heer Koolemans Beijnen. De eerste uitgave, waarvan destijds aan iedere garnizoens-bibliotheok een exemplaar verstrekt is geworden, is in Indië genoegzaam bekend, om eene uitvoerige bespreking van de tweede uitgave onnoodig te maken, te meer daar de „uitbreiding," welke deze tweede uitgave heeft ondergaan, voornamelijk het gevolg is van de opname van sedert bekend geworden ministerieele aanschrijvingen, Algemeene Orders, rechterlijke uitspraken, enz. En dit opzichzelf kan toch bezwaarlijk van invloed zijn op de innerlijke waarde van het werk. Bij de eerste verschijning in 1885 werd deze handleiding van meer dan één zijde al is het ook in algemeenen zin gunstig beoordeeld en uit het feit dat, in weerwil het debiet uit den aard der zaak slechts beperkt kan zijn, de Koninklijke Militaire Academie te Breda eene tweede uitgave wenschelijk geacht heeft, mag ook worden afgeleid, dat de arbeid van den Heer Koolemans Beijnen bij die inrichting zeer wordt gewaardeerd. In de voorrede van de eerste uitgave vindt men de grondgedachte, welke bij den schrijver voorgezeten heeft, n. 1. het samenstellen van eene handleiding ten dienste van het onderwijs in het militair recht. Om billijk te zijn, behoort men dus bij de beoordeeling van den geleverden arbeid in het oog te houden, dat men hier te doen heeft, niet met een handboek

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 554