1105 officieren, die, in ieder geval, over dat onderwerp weder andere boeken zullen moeten raadplegen. Het zal steeds eene moeiehjke taak zijn om, gelijk de Heer Koolemans Beijnen het beproefd heeft, eene tegelijk voor Holland en voor Indië geheel bruikbare handleiding over het militair recht samen te stellen. Niettegenstaande de overeenstemming, welke tusschen de Hollandsche en de Indische strafwetgeving mocht bestaan, wordt men, bij de toepassing tengevolge van het eigenaardig karakter en de bijzondere belangen van beide legers, telkens verplicht het beginsel van overeenstemming los te laten, waardoor twee als 't ware heterogene rechtstoestanden geboren worden. Wij zouden hot daarom verkieslijker achten, indien de Indische Regee- ring, op het voetspoor dor Koninklijke Militaire Academie, en, zoonoodig, volgens het door den Heer Koolemans Beijnen gevolgd plan, ookdoch hier te Lande eene handleiding deed vervaardigen, speciaal bestemd voor de opleiding van aanstaande Indische officieren Men behoeft niet te vreezen, dat daartoe in Indië geen geschikte per soon zou zijn aan te wijzen. Ook hier bezitten wij officieren, doorkneed in de kennis van het mili tair recht, aan wie die taak gerust kan worden toevertrouwd. Hoor eene dergelijke splitsing der leerstoffen zoude voor de Hollandsche officieren de waarde der handleiding van den Heer Koolemans Beijnen 11a wegwerping van den Indischen ballast in niet geringe mate toenemen, daar toch de door den schrijver gevolgde werkwijze bij het gebruik nood wendig tot verwarring moet leiden, terwijl het onderwijs aan aanstaande Indische officieren op betere grondslagen zoude berusten. Laat men hier de degelijke, doch niet goedkoope handleiding van Barre buiten sprake, aan komt men, zooals de zaken nu staan, tot de overtuiging, dat voor Indische officieren, die zich op goedkoope wijze in het bezit wenschen te stellen van een voor hen eenigszins bruikbaar werk over militair recht, de handleiding van de Heeren van der Hout, Prins en Grevers, hoe ge brekkig ook in sommige opzichten, de vrorkeur verdient boven dehier- besprokene van den Heer Koolemans Beijnen. In de in de tweede plaats genoemde handleiding vindt men althans, behalve den onontbeerlijken tekst der militaire wetten, ook de meest noodige bepalingen van hot gemeene strafrecht, zoodat voor den bezitter van dat werk de aanschaffing van andere boeken geen volstrekte noodzakelijkheid is. Intusschen heeft de Heer Koolemans Beijnen zich met veel zaakkennis gekweten van de hem opgedragen, zeer moeilijke taak, en het is ons een zeer aangename plicht te erkennen, dat ofschoon wij niet geheel on-

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 556