1106 verdeeld kunnen instemmen met alle de door hem geleverde beschouwin gen, het hier besproken werk met groote zorg is samengesteld. Verdient reeds in 't algemeen zulk een boekwerk veel waardeering van militaire zijde, waar toch veelal aan de kennis van het militair recht nog lang niet dat gewicht wordt toegekend, dat haar ten volle toekomt, nog meer moet dit het geval zijn, wanneer een dergelijk werk is samenge steld door een officier die geen rechtsgeleerde opleiding genoten heeft. Daarmede toch is het bewijs geleverd, dat ook officieren zonder bij zondere rechtstudie, met wat goeden wil, eene grondige kennis van het militaire strafrecht kunnen verkrijgen, een waarheid, die wij nog al eens hebben hooren betwijfelen. De technische uitvoering van het werkwaarvan de prijs ons niet bekend is laat niets te wenschen over, terwijl aan de correctie blijk baar zeer veel zorg is besteed. Met dezen tweeden druk van zijn verdienstelijk werk, wenschen wij den Heer Koolemans Beijnen van harte geluk, en wij hopen dat het voor hem al die vruchten zal afwerpen, welke er mogelijker- en billijkerwijze van te verwachten zijn. JUREPERITUS. De luchtvaart, door J. G. AV. Fijnje van Salverda. 's Gravenhape. AV. P. van Stoc- kum zoon, 1892. Prijs f 1.25. In dit boekje worden achtereenvolgens behandeld: het militair belang van de luchtvaart, vergeljjking van de luchtballons met de zee-of rivier boeien, het luchtschip bij kalme lucht of windstilte, de wind en zijn rol in de luchtvaart, de practische uitkomsten verkregen met de werktuigen tot voortbrenging van de beweging der luchtballons, de proefnemingen met den ballon van Chalais in 1884 en 1885, de vogelvlucht, de vlieger, de wet van Avanzini, krachtsverbruik bij de vogels, luchtstroomingen en de toepassing van het beginsel: „Ze plus lourd que Vair In de Inleiding zegt S. dat het belangrijke vraagstuk van de lucht vaart meer en meer op wetenschappelijk gebied is overgegaan en door ernstige mannen is ter harte genomen; dat de meening, dat zij eene verrassende toekomst te gomoet gaat, thans in Frankrijk zelfs onder de geleerde deskundigen vrij algemeen ingang schijnt te hebben gevonden, en dat die meening echter langzaam en eerst in de laatste jaren is door gedrongen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 557