"V IR X Sprokkelingen. Be officier van piket. Pant 3 van 1, artikel 13 der „Algemeene voor waarden van aanbesteding voor verschillende leveringen en werken ten behoeve van het Departement van Oorlog in Nederlandseh-Indië", voor zooveel in de behoefte wordt voorzien door de militaire administratie (gewijzigd bij Algemeene Order 19 van 1891) luidt als volgt: „Op plaatsen waar het vee vóór het slachten door een Gouvernementsveearts gekeurd wordt, vervalt de keuring door een paardenarts of officier van gezondheid, mits het onderzoek door den veearts geschiede in tegenwoordigheid van den officier van piket, die alsdan het te slachten vee uit de goedgekeurde dieren aanwijst". De officier van piket keurt dus niet, maar moet het te slachten vee uit do goedgekeurde dieren aanwijzen. Het keuren nu door een veearts geeft zeker waarborgen, dat het te slachten vee gezond is, doch dat sluit niet in, dat het daarom voldoet aan de voorwaarden van levering ten behoeve van het D. v. O. De be palingen van een zoogenaamde vleesehkeur (d. w. z. dat al het te slachten vee te voren door een Gouvernementsveearts gekeurd wordt) zijn ver schillend, doch in hoofdzaak komt het hierop neer, dat de beesten gezond zijn. Ik geloof o. a. niet, dat het vee door een veearts afgekeurd wordt wanneer het te voorzien is, dat het beest bij de aflevering niet een aan gegeven minimum gewicht zal hebben. Is nu een officier van piket, wanneer hij ziet, dat de goedgekeurde dieren niet aan de voorwaarden enz. voldoen, toch verplicht er een aan te wijzen? Ik geloof dat elk officier in dat geval de beesten toch afkeuren en den militairen comman dant daarvan rapporteeren zal, alhoewel hij, door een van die beesten tot slachten aan te wijzen, geheel volgens de voorschriften handelt. Zijn nu, voor den militairen commandant zoodanige bijzondere redenen aanwezig, dat hij een commissie van herkeuring benoemen kan, want in de 2° alinea, punt 6, 2, artikel 13 staat: „Herkeuring van levend vee wordt echter niet toegestaan, wanneer de eerste keuring reeds is geschied

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 561