605 le. dat de organisatie van het leger thans niet op een behoorlijken grondslag rust; 2e. dat gedeeltelijke of geheele mobilisatie van het leger, zoowel met het oog op groote expeditiën als voor eene verdediging tegen een buitenlandschen vijand veel te wenschen moet overlaten, wegens de gebrekkige organisatie der verschillende wapens en het gemis aan hulpdiensten, als trein, saniteitstroepen, telegraaf- en spoorweg personeel, en 3e. dat de aanvulling der geleden verliezen in beide omstandig heden zal te kort schieten, wegens gebrekkige inrichting of gemis aan depots. Eene reorganisatie van het gelieele leger kan dus niet anders dan gewenscht zijn, terwijl eene gedeeltelijke reorganisatie of eene reor ganisatie van een der wapens, ook al is het het hoofd wapen, moeilijk afdoende kan zijn. Bovendien kan men dit ook moeilijk als een stap in de goede richting beschouwen, die geleidelijk tot verbetering zal voeren, omdat men langs dezen weg te veel gevaar loopt het onderlinge verband tusschen de verschillende wapens en diensten te verbreken, dat be paald noodzakelijk is voor eene geregelde en economische werking van het geheel. Dit is te meer het geval, omdat in ons leger nog een factor meer in aanmerking moet worden genomen. Onze legersterkte is namelijk, wanneer men ten minste blijft hech ten aan de door de ondervinding juist gekeurde verhouding van Europeanen tot Inlanders, in hooge mate afhankelijk van de jaarlijk- sche suppletie aan Europeanen, die niet boven een zeker cijfer schijnt te kunnen worden opgevoerd. Zuinigheid met dit voor ons helaas schaarsch en daardoor zeer kostbaar materiaal is dus een eerste plicht, die bij iedere reorganisatie op den voorgrondmoet treden. Het streven moet dus hierbij bestaan aan de hulpwapens en diensten slechts dat aantal af te staan, dat bepaald onmisbaar is, omdat het hierdoor alleen mogelijk kan zijn aan het hoofdwapen voldoende sterkte en aan het leger voldoende kracht te geven. Dit beginsel kan thans bij eene reorganisatie der infanterie niet voldoende op den voorgrond treden, omdat eene doelmatige verdeeling der Euro peanen over de verschillende wapens en diensten slechts verkregen

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 56