618 door hare krijgsbedrijven beroemd opperhoofd staan, bij een expeditie steeds den Koning omgeven en alleen op diens uitdrukkelijk bevel den vijand mogen tegemoet treden De bewapening van de mannelijke en vrouwelijke Dahomeysehe krijgslieden is bij de onderscheidene regimenten verschillend. Het koninklijk regiment, dat dei' Muzulmannen, zoomede de lijfwacht van den troonsopvolger zijn voorzien van zoogenaamde „Buccaneer guns," te Birmingham vervaardigd, 80 M. ver dragende en kogels, steenen, stukjes ijzer en koper wegschietende. Ieder soldaat heeft een patroontasch vol munitie, terwijl de proppen van zeer fijn stroo worden vervaardigd. Behalve een geweer heeft ieder man een groot mes en een knots van zeer hard hout. De Buccaneer guns zijn niet talrijk en alleen bestemd voor bevoor rechte korpsen; grooter in aantal en beter van qualiteit zijn de kleine Fransche karabijnen model 1822, waarmede het gros der Amazones is uitgerust. hTog een ander klein gedeelte van het leger is bewapeud met een zeer kort geweer, waarvan de loop van het midden tot aan de riionding wijd uitloopt, dat met een groote hoeveelheid kogels wordt volgestopt en op een kleinen afstand wordt afgeschoten. Deze wapens zijn door de Portugeezen ingevoerd en komen geheel overeen met de donderbussen, die de Fransche sappeurs een eeuw geleden bezigden. Al de vuurwapens die hierboven genoemd werden, zijn vuursteen geweren, bovendien echter wordt verzekerd dat in Dahomey een vrij groot aantal repeteergeweren wordt aangetroffen. Enkele manschappen zijn nog voorzien van pijlen, bogen en assagaaien. De artillerie schijnt voornamelijk te bestaan uit zes oude kanonnen, die de Franschen in de 17e eeuw te Xavier of Savi hebben achter gelaten. Andere stukjes van zeer klein kaliber worden op den weg gezien en zijn half in deu grond begraven. De hoofdstad Abomey binnentredende ziet men drie oude kanonnen, zonder affuiten, die zoodanig zijn gelegen, dat zij de toegangen tot de plaats kunnen bestrijken. In 't algemeen bezitten de stukken onverschillig of zij voor feestdagen of voor den oorlog dienen noch affuiten noch muuitiekisten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 69