620 enkele put ia en dat de slaven het water op l a 1^- uur afatands moeten gaan halen. Een vijandelijk leger zou dus door Abomeij eenvoudig in te sluiten, het in korten tijd ten val brengen. Gewoon aan voortdurend succes in de oorlogen met zijne naburen, heeft het Dahomeijsche volk een sterk ontwikkelden offensieven geest, doch daarentegen te minder werk gemaakt van de verdediging van zijn grondgebied, dat onschendbaar en door de natuur voldoende bewaard wordt geacht Als de Dahomeijers een der naburige volken den oorlog aandoen, voeren zij dien zonder genade. Zij naderen gedurende den nacht het te nemen dorp, komen daar bij het krieken van den dag aan, heffen een vreeselijk geschrei aan, en bestormen, onder het afschieten van hunne geweren, één vooraf bepaald punt. Hoe offensief ook te werk gaande, blijven zij slechts zelden een plaats, die wederstand biedt, belegeren, gewoonlijk trekken zij na een mislukten aanval af. Zoo o. a. viel bij het begin van de Fransch- Dahomeijsche conflicten, het Dahomeijsche leger op den 4on Maart de Fransche vestiging Kolonou aan. Hoewel de verdedigingswerken zeer oorspronkelijk waren, werd de Inlandsche vijand toch met zulk een verpletterend verlies teruggeslagen dat hij alle verdere pogingen, om de plaats in zijn bezit te krijgen, opgaf. De uitwerking van de achterlaadvuurwapeneu had hem zoo ver schrikt, dat, naar men zegt, do Koning niets beters wist te doen dan duizend Snidergeweren bij een Duitsch handelshuis te Togo te bestellen. Ten gevolge van de blokkade zou men echter de onmiddellijke levering van deze wapenen hebben weten te beletten, tot het oogen- blik dat de vrede gesloten was. Sedert moeten evenwel vele moderne geweren zijn ingevoerd, zoodat men schat dat er op dit oogenblik niet minder dan 3000 in handen van de Dahomeijsche krijgslieden zijn. De totale afwezigheid van bekwame wapensmeden in het land van den zwarten Yorst stemt de Franschen echter nog al gerust; men acht het bijna zeker, dat het grootste gedeelte der geweren reeds onklaar en niet te herstellen is. Oadertusschen moet in verband met de tropische natuUr, de zeer

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 71