UITGEWERKTE VOORBEELDEN VOOR OEFENING IN DEN VELDDIENST. Inleiding. In N°. 4 van het I. M. T. van den loopenden jaargang worden in de Correspondentie eenige onderwerpen ter bespreking aanbevo len en o. a. sub G „Eenige uitgewerkte voorbeelden voor de oefening van eene compagnie in den velddienst en andere oorlogshandelingen, enz". Overtuigd van het noodzakelijke eener voortdurende beoefe ning dar tactiek, wagen wij onze krachten aan het nemen eener proef en geven hieronder een eenvoudige opdracht met oplossing. Die oplossing echter wordt niet gegeven als de eenige, nog veel minder als de beste; het is die, welke wij vermoedelijk zouden volgen als ons de taak was opgelegd. De werkjes van de H. H. Roelants en de Vlaming, van von Gizycki e.d. zijn voor den Indischen officier van geen overwegend nut omdat deze zich bewegen op Europeesche terreinen tegen een Europeeschen vijand. Wij behoeven bewegingen met kleine afdeelingen die, te velde dagelijks voorkomende opdrachten te vervullen hebben, als b.v. dekking van transporten, gewonden, gevangenen, vivres enz. Hieronder volgt een voorbeeld van den rnarsch van een peloton infanterie door onveilig terrein. Tot recht begrip van zaken en om verkeerde gevolgtrekkingen te voorkomen, meenen wij hier echter te moeten aanteekenen, dat wij onzen arbeid geenszins plaatsen boven dien van de zooeven genoemde schrijvers. Waarschijnlijk zijn niet alle lezers het eens met de gevolgde wijze van uitvoering; men bedenke echter dat in de tactiek een zelfde doel lang3 verschillende wegen kan worden bereiktwij houden ons evenwel zeer aanbevolen voor wenken en terecht-

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 73