MILITAIRE ZIGZAG FANTASSIN. Nu de regenmoesson alweder tot de geschiedenis behoort en de staalblauwe hemel en stoffige wegen ons reeds een voorproefje geven van de geneugten van een maandenlange droogte, botten, evenals de bloempjes in de lente, de eerste manoeuvres voor het garnizoen te Batavia uit. Als het ware aarzelend vertoonen zij zich, zij verheffen nog maar schroomvallig het hoofd, worden bescheiden gehouden en even be scheiden geëindigd, kortom het zijn nog slechts voorloopers van de groote vertooningen, die men hier in de maanden September en October ziet opvoeren. Nog wagen zich slechts enkele compagnieën infanterie zonder meer op de vlakte, doch langzamerhand, naarmate het seizoen vordert, groeien deze kleine afdeelingen tot grootere, ten laatste zelfs tot bataljons en brigades aan en komen ook artillerie en cavalerie op het terrein, ten einde in nuttige samenwerking tot het gemeenschappelijk gebruik van de drie wapens te komen en zoodoende vooral de aanvoer ders voor te bereiden op de taak, die hun in oorlogstijd zal wachten. Gelukkige getuige als ik ben geweest van de vele oefeningen, die in de laatste drie jaren door de gezamenlijke garnizoenen van Welte vreden, Rijswijk en Mr. Cornelis zijn gehouden, is mijn aandacht telkens en telkens weder gevallen op de gebrekkige aanwending van de cavalerie en op het daardoor nagenoeg geheel ontbreken van den zoo gewenschten goed geregelden kondschaps- en verkenningsdienst. Nog slechts zeer weinige jaren geleden werden de oefeningen elke lente begonnen met methodisch uitgevoerde aanvallen op het Konings plein waarbij Gang Schot immer een welkom aanvalspunt bleek en de cavalerie, zeer tot genoegen van de talrijke toeschouwers, „pour DOOR

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 85