635 couronner l'édifice" een charge maakte, die dan algemeen het schoonste en meest belangwekkende van de geheele oefening geacht werd. In dienzelfden tijd werd ook een brigadeoefening in het terrein strijk en zet met een ruiteraanval besloten, ja, het heeft mij zelfs wel eens willen voorkomen, dat door de leiders het punt waar de beslissing moest vallen zoodanig gekozen werd, dat daar een ren tot de mogelijkheden behoorde. Men verkeerde toen blijkbaar in de meening, dat hot medenemen van de cavalerie nu eenmaal niet verantwoord was, als men haar aan het eind niet in wilde vaart over een 150 a 200 M. breede terreinstrook deed voortstuiven. Het is hier misschien de plaats om na te gaan, welk effect in de werkelijkheid van zoo'n aanval zou verkregen worden. Eerst werd de kleine afdeeling cavalerie gebezigd voor den kondschaps- en patrouille- dienst en hoewel daarmede steeds zeer weinig resultaten werden bereikt, zoo werden de paarden toch bekaf gejaagd en trilden zij soms van vermoeidheid op de beenen. Tegen dat de ontknooping naderde, werden dan de cavalerie- patrouilles achter een der vleugels verzameld en weinige minuten daarna gesloten (sic) tegen een der flanken van de tegenpartij aangejaagd, ten einde den frontaanval van de eigen troepen mogelijk te maken. Ik zal hier wel niet verder behoeven te gaan en zeker niet behoeven te betoogen, dat zoo'n aanval, die H. B. in den regel tegen een Europeeschen vijand was gericht, die bovendien achter zijn verdedigende stelling zeker nog wel intacte ruiterij te zijner beschikking zal hebben gehad, gerust aan een noodelooze slachting kon worden gelijkgesteld. Gelukkig dan ook beginnen dergelijke onzinnige charges, die voor de hoogst zeldzame gelegenheid dat zij zullen voorkomen, best op het exercitieterrein kunnen ingestudeerd en bij manoeuvres niet telkens gerepeteerd behoeven te worden, hoe langer zoo meer tot de raritei ten te behooren, ja, ik geloof zelfs dat ze in den laatsten tijd bij gecombineerde oefeningen heelemaal niet meer voorkomen. En dit terugkeeren van een verkeerden weg verdient toejuiching, want is onze cavalerie in oorlogstijd goed te gebruiken, dan zal het in een heel anderen vorm dan in de gesloten opstelling zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 86