643 Ook zou het goed zijn soldaten, die meester of prevot zijn, bij gebrek aan kader, eene klasse te geven (1). Dit streelt den man, het doet hem goed zijn bijzondere kunde in het schermen gewaardeerd te zien. Daar er onder toezicht van een of meer officieren geschermd wordt, zal dit geen aanleiding geven tot ongeregeldheid. Men moest echter, bij overvloed van kader, de soldaten, die meester of prevot zijn, vrij geven of in eene klasse onder een meester laten schermen. Verder zou het aanbeveling verdienen, den soldaten, die prevot of meester op alle wapens zijn, eene geringe dageljjksche soldijverhooging te verleenen. Dit zou zeer den lust in het schermen vermeerderen, daar ieder wel een weinig moeite wil doen, Hier in Indië wordt in den regel ook verzuimd de soldaten te laten schermen in klassen, samengesteld naar den graad van hunne geoefendheid. Meestal wordt de compagnie van den rechter naar den linkervleugel in een aantal klassen verdeeld, en ziet men die klassen zoo spoedig mogelijk aan het schermen gaan, twee gelederen tegenover elkander. Degenen, die een weinig geoefend zijn, brengen het zelden verder, omdat de instructeur zich bezighoudt met de krukken, die, daar zij een volgenden keer misschien dienst hebben of een onderwijzer krijgen, die er losjes over heen gaat, het geleerde spoedig vergeten. De achterlijk blijvende manschappen vervelen zich of worden spoedig moe, twee zaken, die de ambitie in het schermen zeer verminderen. Verder is het zeer nadeelig voor het onderricht in het schermen bij het Indisch leger, dat dit niet overal gelijk is. Zoo wordt door het De partement van Oorlog aanbevolen voor het schermen met sabel, de hand leiding van Siebenhaar, terwijl bij het schermen met geweer „het schermen bij de Indische Infanterie door Campen" onderwezen moet worden. Daar nu het 4° art. 3e afd. Recrutensehool, waarin behandeld wordt „het ge bruik van het geweer als stootwapen" zeer verschilt met Campen, moet dikwijls het kader het bajonetvechten op twee verschillende manieren onderwijzen. Zoo herinner ik mij een garnizoen, waar afwisselend Campen beoefend werd onder den naam van bajonetschermen en de Recrutensehool onder den naam van bajonetvechten. Door veelvuldige oefening en veel ambitie der officieren kon eindelijk het kader volgens beide voorschriften onderwijs geven, doch de manschappen konden het geleerde nooit uit (1) In het nieuwe voorschrift op het bajonetschermen, dat eerstdaags het licht zal zien, is hierin voorzien. Eed.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 94