100 veel verstrekkingen hebben plaats gehad, dat die verstrekking nog geen groote proporties heeft aaugenomeri. Het aantal rechtstreeks verstrekte of door licenties ingevoerde ge weren bedroeg in den aanvang van 1891 al ettelijke duizenden; ik herinner mij het juiste getal niet meer, doch weet nog wel, dat het groot was, met 8 a 10% aan achterlaadgeweren, en de uit ons oorlogsmagazijn verstrekte achterlaadpatronen telt men met honderd duizendtallen. Al deze geweren zijn verstrekt aan z. g. vertrouwbare vrienden en bondgenooten, met de overtuiging dat men ze, des verkiezende, weer kon ingeleverd krijgen. Dwaze illusie Misschien zullen wij ze nog eenmaal bloedig moeten terughalen. Ik ga thans over tot punt 3 van Scherer's voorstellen. „Het isoleeren van Groot-Atjeli door het te doen insluiten en afsluiten „van de kust door landstreken, wier bestuurders volkomen met ons mee gaande den doortocht aan vijandige benden beletten". Groot-Atjehzegt Schereris eene ontvolkte en verwoeste streek, ternauwernood 40000 inwoners meer tellende. Dit getal laat ik voor Scherer's rekening; waarop het gegrond is weet ik niet, maar zeker is het volgende Binnen de zeer kleine ruimte van onze tegenwoordige geconcen treerde linie, de landstreek diemet uitzondering van Merassa-het meest van den oorlog te lijden heeft gehad, woonden in 1891 meer dan 8000, ik meen zelfs bijna 9000 inwoners, hoofdelijk geteld en geregistreerd. In de eveneens kleine IV Mookims, die weinig van den oorlog leden, en goed bevolkt zijn, wonen zeker een gelijk getal monschen, ik zou ze zelfs wel op de helft meer durven schatten. Zou men nu denken dat de groote Sagi's der XXII en XXVI Moekims en het overige gedeelte der XXV Moekims te zamen maar 22000 inwoners zouden tellen, vooral thans, nadat men daar sedert onze concentratie dus al 8 jaren langniets meer van den oorlog te lijden heeft gehad. Wie het gelooft en daarop berekeningen baseert, zal schromelijk bedrogen uitkomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 103