7 bij de Regeering inkomende klachten veelal billijk en gaf deze controle ons bovendien niet wat zij geven moest, het heft in handen om de hoofden en daardoor ook de bevolking van de verschillende staatjes te dwingen zich naar onzen wil te schikken en bovendien naar ons believen onze inkomsten te regelen, de scheepvaartregeling door Scherer voorgesteld en door Laging Tobias ingevoerd gaf alles wat men kon verlangen of juister gezegdkon dit alles geven. Zij plaatste ons in den volsten zin des woords op de geldkist van Atjeh en gaf ons zoodoende de macht om de Atjehers te doen betalen zooveel en waar wij zelf maar wilden. Hierdoor was de scheepvaartregeling, evenzeer als de blokkade, een geweldig dwangmiddel, althans zij kon dit zijn, als ze door een man met een krachtig karakter, een man van groote individualiteit maar tevens begaafd met een helder oordeel en goed inzicht in de zaken op rationeele wijze werd toegepast. De scheepvaartregeling nu, die dit alles kon geven, bestond voor Noord- en Westkust sedert Juni 1883, op de Oostkust zelfs al langer op laatstgenoemde kust was daardoor als van zelf, te Edi, een handelscentrum ontstaan, waren hoofden en bevolking tot welvaart geraakt; op de Noordkust was eveneens in het laatste jaar de toe stand verbeterd en had de ondervinding aangetoond, dat in die scheepvaartregeling het middel lag om ons bestuur de macht en invloed te bezorgen, noodig om geleidelijk tot een ordelijken stand van zaken te geraken, zoomede tot bestraffing van de Atjehers, als zij zich niet naar 's bestuurs inzichten wilden voegen. Hoofden en bevolking gaven dan ook, uit vrees voor de macht die de scheepvaartregeling aan het bestuur in handen gaf, geen of nagenoeg geen reden tot klagen en slechts eene kleine uitbreiding aan die scheepvaartregeling te geven, in verband met de rechten ons verleend bij de 18 artikelen door de hoofden van de verschillende staten bij hunne onderwerping aan ons gezag beëedigd en bezworen, zou die regeling gemaakt hebben tot een middel om daarmede de onderwerping aftedwingen, even krachtig als de blokkade, maar niet zoo geweldig, omdat scheep vaartregeling het land niet isoleert, maar door opbeuring met bevei liging van den eerlijken handel, het integendeel tot welvaart en ontwikkeling brengt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 10